AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasındayken Sedat Peker'e video gönderdiği iddiasıyla tutuklanan Ünsal Ban hakkında hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu, Cumhurbaşkanlığı eski Başdanışmanı Korkmaz Karaca'ya uzandı. Rapora göre, Ban'ın gizli kasası olduğu öne sürülen şoförü Ahmet Karakaş, Peker'in iddialarından sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığından istifa eden Korkmaz Karaca'ya 1 milyon 917 bin lira gönderdi.

Raporda, yaklaşık 3.5 yıl evli kalan Taşkesenlioğlu ve Ban çifti arasında tek bir hesap hareketi dahi olmaması ise dikkat çekti. Boşanma davasının dilekçesinde, Taşkesenlioğlu'nun Ban'a 2.5 milyon dolar verdiği, Ban'ın da bu paralarla lüks bir tekne ve Matrix isimli bir şirketten hisse aldığı öne sürülüyordu.

'MAL VARLIĞINI AKLAMA'SORUŞTURMASI

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, THK üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olduğu süreçte, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e Taşkesenlioğlu'nun gizlice kayda alınmış görüntülerini verdiği iddiasıyla tutuklanmıştı. Ban ve Peker hakkında bu konuya ilişkin dava açılmış, Ankara Başsavcılığı'nın Ban hakkında ayrıca 'Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama' iddiasıyla soruşturma yürüttüğü ortaya çıkmıştı.

KARACA'YA 1.9 MİLYON

Bu soruşturma kapsamında Ban, çocukları ve şoförü Ahmet Karakaş hakkında hazırlanan MASAK raporunda dikkat çekici bilgiler yer aldı. Peker'in, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu'nun iş kadını Mine Tozlu Sineren'den 12 milyon TL rüşvet istediğini öne sürdüğü paylaşımlarında, rüşvet ağında yer aldığını iddia ettiği Korkmaz Karaca'nın ismi de Ban hakkındaki MASAK raporuna girdi. Raporda, Ban'ın gizli kasası olduğu iddia edilen ve hesabında milyonlarca lira bulunan şoförü Karakaş'ın, 2017 yılı sonrasında yaptığı para transferlerine ilişkin bilgilere yer verildi. Buna göre 2017 ile 2022 yılları arasında hesabından toplam 562.9 milyon lira para çıkışı olan Karakaş, Peker'in iddialarından sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığından istifa eden Korkmaz Karaca'ya 1 milyon 917 bin lira gönderdi. Raporda paranın gönderildiği tarih ise yer almadı.

RAPORDA TAŞKESENLİOĞLU YOK

Raporda, Taşkesenlioğlu ile yaklaşık 3.5 yıl evli kalan ve boşanma davaları halen devam eden Ban arasında hiç hesap hareketi 'bulunmaması' ise dikkat çekti. Ağustos ayında boşanma davası açan Taşkesenlioğlu'nun avukatı tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, Taşkesenlioğlu'nun Ban'a 2.5 milyon dolar nakit para verdiği, Ban'ın da bu paralarla bir tekne ve Matrix isimli bir şirketten pay aldığı belirtiliyordu. Buna karşın raporda Taşkesenlioğlu ile Ban arasında tek bir hesap hareketine dahi yer verilmedi.

LÜKS TEKNEYE 3.7 MİLYON EURO

Boşanma dilekçesinde, Ban'ın Taşkesenlioğlu'ndan aldığı paralarla ilk önce 750 bin liraya tekne aldığı, sonrasında bu tekneyi satarak 4.5 milyon Euro'ya yeni bir tekne aldığı anlatılıyordu. MASAK raporunda tekne alımı için, Ban'ın şoförü Karakaş üzerine kayıtlı görünen Mengen Organik firması hesabından Malta merkezli BQ Maritime Limited isimli bir off-shore firmasına 3.7 milyon Euro (yaklaşık 67 milyon lira) gönderildiği bilgisi de yer aldı.

ÇAKICI'NIN YAKIN ARKADAŞINA 2.5 MİLYON

Raporda göze çarpan bir diğer hesap hareketi de Ban ve Karakaş tarafından Toygar Yedigöz'e gönderilen toplam 2.5 milyon lira oldu. Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Alaattin Çakıcı, af ile tahliye olduktan sonra sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda, 'çok yakın arkadaşlarım' diyerek Yedigöz'ün de aralarında bulunduğu isimlerle fotoğrafını paylaşmıştı. Yedigöz'ün sahibi olduğu firmanın, Kasımpaşa'da kurulacak olan RTE müzesini yapacağı gündeme gelmişti.

KENDİSİNE DE PARA GÖNDERMİŞ

Raporda Ban'ın, kızı Ece Gizay Ban'ın Yunanistan'da bulunan hesabına 2021 yılı Aralık ayında toplam 168 bin Euro, aynı dönemde kendisinin Yunanistan'daki hesabına da 337 bin Euro yatırdığı kaydedilirken, Buğra Ban'ın ABD'de bulunan hesabına ise yaklaşık 20 bin dolar gönderdiği belirtildi. Buna karşın raporda, Ban'ın hesabındaki döviz giriş çıkışlarının detayları yer almadı.

200 MİLYONLUK ARAZI MİLLETVEKİLİ EŞİNİN ŞOFÖRÜNE AİT ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski doktoru Turhan Çömez, Mengen'de 200 milyon lira değerindeki arazinin bir milletvekilinin danışmanlığını yapan eşinin ve eşinin şoförü tarafından satın alındığını açıklamıştı. Çömez bu satışla ilgili belgeleri ve görüntüleri yayınladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çömez; 'Kimsesizlerin kimi, Sesiz yığınların sesi olmak için yola çıkmışlardı' ifadelerini kullandı.