Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aralarında ünlü şirket sahiplerinin de bulunduğu 60 sanığa 1 yıl 13 aydan, 8 yıl ay 15 güne kadar değişen ceza verildi. 3 sanık ise beraat etti.

Hain darbe girişiminin ardından açılan soruşturma sonunda hazırlanan iddianame ile açılan dava sonucu 7 buçuk yıldır devam eden mahkemede bugün karar açıklandı. Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Aydın Gençlik Merkezi  Fethi Sekin Toplantı ve Konferans Salonu’nda yapıldı. 

Karar duruşmasında sanıklar ve avukatları da hazır bulundu. Mahkeme heyetinin değişmesi ile uzayan davanın karar duruşmasında sanıklara son sözleri soruldu. Tüm sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

Tarla sahiplerinin en merak ettiği sorunun yanıtı! Güncel fındık fiyatı Tarla sahiplerinin en merak ettiği sorunun yanıtı! Güncel fındık fiyatı

MAHKEMEDE CEZA YAĞDI

Nazillili iş adamları ve FETÖ’nün Ege Bölgesi’ndeki finansörü olduğu iddia edilen Uğur Soğutma şirketinin sahipleri Takmaklı ailesinin de yargılandığı davada 63 sanıktan 60’ına ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak ve yardımda bulunmak’ suçlarından 1 yıl 13 aydan, 8 yıl 1 aya kadar ceza verildi.

Takmaklı ailesinden Zeynep Abidin Takmaklı 7 yıl 6 ay, Fatih Takmaklı 2 yıl 13 ay 15 gün, Faysal Takmaklı 3 yıl 1 ay, Muhammed Celal Takmaklı 7 yıl 6 ay, Halit Takmaklı 6 yıl 3 ay, Zehra Takmaklı 3 yıl 1 ay 15 gün ceza aldı.
Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen derin dondurucu şirketlerinden olan Uğur Şirketler Grubu sahibi Talip Takmaklı hakkında ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.Ayrıca mahkeme heyeti, Takmaklı ailesinin üzerinde bulunan mal varlığı tedbirlerinin kaldırılmaısna karar verdi.

ÇATI DAVADA NELER OLDU?

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 temmuz darbe teşebbüsünden sonra yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturmasında, Uğur Derin Dondurucu’nun eski ortaklarından Ünal Takmaklı, kardeşleriyle gözaltına alındı . ‘FETÖ’ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle Uğur Soğutma Makinaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sahipleri Ali Takmaklı ve Mehmet Takmaklı hain girişimden bir hafta sonra tutuklanmış, daha sonra tahliye edilmişti. Uğur Soğutma'nın kurucularından ve eski ortağı Ünal Takmaklı ise 2016 yılının Kasım ayında, tutuklu bulunduğu cezaevinde, kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti. Ayrıca, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanan Mehmet ve Ali Takmaklı'nın sahibi olduğu Uğur Şirketler Grubu'na kayyum atanmıştı.