Dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Suna Kan 86 yaşında hayatını kaybetti. Piyanist Gülsin Onay, sosyal medya hesabından Suna Kan'ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Suna Kan geçmişte “Kemanın kutusunu şimdilik, bu dünyadan gidinceye kadar kapattım” demişti.

SUNA KAN KİMDİR?

1936 yılında, Adana’da dünyaya gelen Suna Kan henüz 5 yaşındayken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatçı olan babası Nuri Kan’dan keman öğrenmeye başladı.

Kuru Otlar Üstüne'ye bir alkış daha: Geliri Mert Fırat aracılığıyla depremzedelere gidiyor Kuru Otlar Üstüne'ye bir alkış daha: Geliri Mert Fırat aracılığıyla depremzedelere gidiyor

İlk resitalini 18 Nisan 1946’da Ankara Devlet Konservatuarı’nın konser salonunda veren sanatçı Mozart’ın 5’inci Keman Konçertosu’nu seslendir. bu resitalin ardından ‘Harika Çocuk’ olarak anılmaya başladı.

1948’de isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” (Harika Çocuk Yasası) ile yurt dışında öğrenim görmek için devlet bursu almıştı.

Paris Konservatuarı’nı birincilikle bitiren Kan, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserlerle sayısız ödül kazandı. Suna Kan  1957 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçılığına atandı. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist ve başkemancı olarak görev yapan Suna Kan’a 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmişti.