Ekonomi Gazetesi yazarı ve ekonomist Şeref Oğuz, Ankara kulislerinde dolaşan asgari ücretle ilgili eleştirel kulis bilgilerini paylaştı.

Doğal gaz faturalarında köklü değişiklik! Fatura desteği için düğmeye basıldı Doğal gaz faturalarında köklü değişiklik! Fatura desteği için düğmeye basıldı

Asgari ücretin Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) açıkladığı açlık sınırının altına düştüğünü vurgulayan Oğuz, "Artış yapmak zorundalar" şeklinde konuşarak durumu değerlendirdi.

"YARALI CEYLAN ÖLDÜĞÜNÜ ANLAYANA KADAR KOŞARMIŞ"

Hükümet yerel seçimlerde halktan uyarı aldı. Varlığı sorgulanır hale geldi. İnsanlar 2028'e kadar dayanamaz erir. Hatta gözlemciler şu şekilde örnekler veriyor; ceylana ateş edersin, yaralı ceylan öldüğünü anlayana kadar koşarmış.İktidar ABD'deki benzetmeyle topal ördek durumunda. Tabanını kaybetmeyle karşı karşıya. İkinci parti konumuna düştü. Asgari ücret halktan gelecek tepkiler ve işsizlik sebebiyle zaten artırılmak durumunda.

"ASGARİ ÜCRETTE KARAR BAKAN ŞİMŞEK'İN DEĞİL ERDOĞAN'IN UHDESİNDE"

Asgari ücrete zam yapılmayacağı yönündeki açıklamaları değerlendiren Şeref Oğuz, şöyle devam etti:
"Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek buna şiddetle karşı olmakla birlikte, son sözü yine Cumhurbaşkanı söyleyecek. Asgari ücret Mehmet Şimşek'in ve diğer bakanların kapsama alanı dışındadır. Bu iş tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uhdesindedir. Bu arada memurun kat sayısını artırmak yerine, asgari ücreti artırarak toplumu rahatlatma külfetinin maliyetini de özel sektöre yüklemiş olacaksın. 'Özel sektör bunu finanse etsin' görüşü hakim. Bir Silifke türküsü var, 'herkes kesesinden yiyip içsin saltanatım var benim'."

ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN ZAM YAPILACAK?

Ekonomi Gazetesi yazarı ve ekonomist Şeref Oğuz, hükümetin asgari ücretle ilgili 4-5 farklı çalışma masasında olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Asgari ücrette artışı üçüncü çeyrekte bekliyorum. Eylül ayına bırakabilir. Şu hesapların yapıldığı yönünde kulis bilgilerine ulaştım; baz etkisiyle birlikte enflasyon 20-22 puan düşecek ve ondan sonra asgari ücrette düzenleme yapacaklar. Bu işvereni de rahatlatacak, aynı zamanda da kendileri 'Bakın asgari ücrete zam yaptık' diyebilecekler. Masada 4-5 çalışma var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçenek oluşturuyorlar.


 

Editör: Aliye Tulum