Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinin ardından dolar, faiz ve borsada agresif hareketlerin görülebileceğini kaydetti.

Dolar haftanın son gününe yine rekorla başladı! Dolar kaç TL? Dolar haftanın son gününe yine rekorla başladı! Dolar kaç TL?

Şeref Oğuz yazısında  "Yeni seçim dönemine kadar her şeyin güzel olduğu bir döneme girmek durumunda kalacağız. İşte bu nedenle sıkı para politikası yaşanmayacak. Ancak yeni ekonomi yönetimin kredibilitesi, saygınlığı, güvenirliği fiyatlara yansıyacak." ifadelerini kullandı.

Oğuz, "Seçimin hemen ardından ilk 1-2 haftada dolar, faiz ve borsada agresif hareketler görebiliriz. Ancak bu zincirlerin boyu kısa olacak. Her biri yanlış yerde olan faiz, dolar ve borsa, dalgalanıp durulacaktır. Beklenti, piyasa normallerine dönüleceğidir" diye yazdı.

"Hoş geldin seçim ekonomisi 2.0" değerlendirmesini yapan Oğuz, Türk lirasının değer kazanması için alışılmışın dışında olan politikanın geride bırakılacağını ifade ederek "Tamamen veya kısmen Ortodoks (genel kabul görmüş) ekonomi politikasına geçiş yapacağız. " dedi. Oğuz, önümüzdeki yerel seçimleri işaret ederek "Enflasyonu tek haneye indirmek şöyle dursun, çift hanede kalmasını sağlamak dahi yeni ekonomi yönetiminin en kritik uğraşı olacak." dedi.