MAK Araştırma'nın kurucusu Mehmet Ali Kulat, anketleri değerlendirerek seçim gündemini yorumladı.

AK Parti çevresinin 'Erdoğan'ın ilk turda yüzde 53 civarında oy alacağına' dair iddialarına da değinen Kulat'ın Sinan Oğan ve Muharrem İnce'nin adaylıklarına ilişkin yorumu şu şekilde:

Öyle bir durum olsa ikinci turu hiç konuşmamış oluruz. Öyle olmadığını kendileri de biliyor. Seçim Erdoğan cephesinden ilk turda bitecek gibi durmuyor. Erdoğan (yüzde) 50+1'i göremiyor. Göremeyince de seçimi ikinci tura bırakmayı amaçlıyor.

Her seçimde bir kazanan, bir kaybeden bir de kaybettiren var. 3 Kasım 2002 seçimlerini hatırlayın. Cem Uzan'ın başında bulunduğu Genç Parti yüzde 7 civarında oy aldı. Bu oran Cem Uzan'ı mutlu eden bir oy oranı herhalde değildi.

Ama sonuçta o yüzde 7, Doğru Yol Partisi'ni baraj altı bıraktı DSP gitti, MHP gibi partiler baraj altı kaldı. Sonuç AK Parti'nin doğmasına neden oldu. AK Parti, o gün yakaladığı fırsatla 20 yıldır ülkeyi yönetiyor.

Bazen kendisine faydası olmayan bir sonuç bir başkası için çok farklı yarınların doğmasına neden olabilir.

O yüzden (yüzde) 5 ve üzeri alma durumu olan Sinan Oğan ve Muharrem İnce'nin performansı seçimi ikinci tura bırakır. Ve ikinci tura kalan böyle bir seçim doğal olarak sandık güvenliği gibi bir sürü başka etmenlerin de etkisiyle seçimin Erdoğan tarafından kazanılmasına neden olur.