Daha önce Yahudi lobisi destekli ABD ve İsrail merkezli düşünce kuruluşlarıyla, kurucusu olduğu Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü üzerinden ciddi ilişkiler içinde olduğu iddia edilen Özdağ’ın bir başka ABD merkezli oluşum Research and Development (RAND) ile olan temasları da sosyal medyada sık sık dile getirilen konular arasında.

ABD Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetleri’ne danışmanlık hizmeti veren ve ABD’nin başta Ortadoğu olmak üzere stratejik hamlelerine doğrudan etki eden RAND’ın bütçesinin önemli bir kısmı da resmî kurumlarca karşılanıyor.
Çok tartışılan Türkiye raporu

Dünyadaki birçok ülke hakkında raporlar hazırlayan RAND, Ocak 2020’de de Türkiye’ye ilişkin hazırladığı “Türkiye’nin Milliyetçi Yönelimi” adlı raporunda "15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan tasfiyelerin, askerî liderliğin alışık olunmayan siyasi faaliyetlerinin ve profesyonellikteki gerilemenin ordudaki orta kademedeki subaylarda tedirginlik yarattığı" gibi ifadelere yer vermişti.

İlgili bölümde ayrıca, "Orta kademedeki subayların askerî liderliğe son derece öfkeli olduğu belirtiliyor. Bazı gözlemciler, bu memnuniyetsizliğin de bir noktada başka bir darbe girişimine dahi neden olabileceğine inanıyor" ifadeleri de yer buldu.

İşte adım adım Ümit Özdağ’ın RAND ile doğrudan kurduğu ilişkilerin belgeleri…

Ümit Özdağ’ın RAND bağlantısı
Ümit Özdağ’ın kurucusu olduğu ASAM, RAND’ın yayınlarını Türkiye’de telif ödemeden basma hakkına sahip tek kuruluş oldu. ‘Gölge CIA’ olarak da anılan RAND ile iş birliği yaptığını açıkça ifade den Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, ASAM’ın çıkardığı derginin bir sayısının önsözünde söz konusu kuruluştan övgü dolu sözlerle bahsediyor.

Ian O. Lesser, 28 Şubat ve ASAM
Yine ASAM tarafından yayımlanan bir başka sayıda ise Türk – Batı İlişkilerinin Geleceği: Stratejik Bir Plana Doğru adlı makalenin yazarlarından Ian O. Lesser, 28 Şubat Post Modern Darbesi'nin mimarı olan Alan Makovsky ile Türkiye’de İrtica raporunu yazan kişi olmasıyla dikkat çekiyor.

Ümit Özdağ’ın RAND ile olan ilişkileri MHP’nin en yetkili isimleri tarafından da gündeme getirilmişti. Bakın Semih Yalçın, Özdağ – RAND ilişkisine dair neler söylüyor…

Binali Yıldırım'ın yemek masraflarını İstanbul BB ödemiş: Bir haftada 3 milyon lira... Binali Yıldırım'ın yemek masraflarını İstanbul BB ödemiş: Bir haftada 3 milyon lira...

MHP’li Semih Yalçın: RAND ile görüşmelerinin sebebini açıkla
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 2020 yılında Özdağ'ın gizli ilişkilerini dile getirmişti:

Yalçın, "15 Temmuz ihanet teşebbüsü sırasında, tıpkı babasının geçmişteki darbelerde kader arkadaşı Başbuğ Alpaslan Türkeş’i terk ederek ortadan kaybolduğu gibi, Ümit Özdağ da aynı gece ortadan kaybolmuştur” ifadelerini kullandı. Özdağ’ın İsrail ve Yahudi lobileriyle ve ABD’deki Yahudi think-tank kuruluşu JINSA ile gizli ilişki kurduğunu belirten Yalçın, Özdağ’ın gölge CIA olarak bilinen Rand Corporation ile görüşmelerinin sebebini açıklamasını da istedi.

Sinan Ateş de aynı konuya parmak basıyor
Bir RAND sorusu da Sinan Ateş’ten

Geçtiğimiz yıl Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş de Özdağ’ın RAND ile olan ilişkisini gündeme taşıyanlardan olmuştu.
2020 yılının Şubat ayında sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Ateş, şunları söylemişti: 
“Ümit Özdağ, bugünlerde Türkiye’de bir askerî darbenin şakşakçılığını yapan, Türkiye’nin iç siyasetine müdahil olarak Batı ve ABD yanlısı muhalefetin desteklenmesini öneren Rand Corporation ile ne ilişkin var?”