Tüm dünya zulme karşı ayaklanırken İsrail yanlısı konuşmaları ve ‘’Hamas terör örgütüdür’’ açıklaması ile dikkat çeken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ sessizliğini koruyor.

Ümit Özdağ’ın sessizliğinin altında yatan sebep ortaya çıktı!

İsrail, Gazze’yi vurmaya başladığından bu yana katliama duyarsız kaldığı görülen Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın hayatını kaybeden Filistinli çocuklar ve bebekler için herhangi bir paylaşımda bulunmamasının sebebi ortaya çıktı.  Ümit Özdağ’ın geçmişte temasta olduğu kuruluşlar üzerinde yapılan araştırmada ortaya çıkan bilgiye göre; 90’lı yıllarda Ankara merkezli olarak kurduğu Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ASAM) Yahudi lobisi destekli düşünce kuruluşlarıyla ilişkide olduğu belgelendi. Ümit Özdağ ise bu iddialara ilgili tatmin edici olmayan açıklamalar yapmıştı.

Yahudi ve İsrail bağlantılı kuruluş üyeleri Ümit Özdağ’ı ziyaret etti
Yahudi Güvenlik İşleri Enstitüsü olan ABD merkezli JINSA adlı kuruluş ile İsrail merkezli Bar-ilan Üniversitesi içindeki BESA adlı düşünce kuruluşu üyeleri, Zafer Partisi lideri Özdağ’ı kurucusu olduğu ASAM’ın Ankara’daki genel merkezinde 2002 senesinde ziyaret ettiği fotoğraflarla ortaya çıkmıştı. 

AK Parti içinde Tevfik Göksu ve Murat Kurum kavgası AK Parti içinde Tevfik Göksu ve Murat Kurum kavgası

Uzman ve direktörlerinin büyük çoğunluğu Pentagon’dan ya da İsrail Savunma Bakanlığı’ndan emekli olan bu iki düşünce kuruluşunun kurmaylarıyla Özdağ ile ilişkisine yönelik iddialar ise bununla sınırlı kalmıyor.

Ümit Özdağ ile işbirliklerini devam ettirdi
ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarları ile İsrail’in güvenliğine ilişkin akademik çalışmalar yapan bu iki kurum, Özdağ’ın kurucusu olduğu ASAM ile gerek ortak yayınlar çıkararak gerekse birtakım konferanslarda bir araya gelerek iş birliklerini çeşitli mecralarda devam ettirdi. Yahudi Güvenlik İşleri Enstitüsü olan JINSA ve BESA’nın Ümit Özdağ ile olan diyalog ve iş birliği, ASAM’ın yerini alan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’yle daha da ileri bir seviyeye taşındı.

BESA direktörü Efraim Inbar isimli profesörün, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nde düzenlenen bir beyin fırtınası toplantısına da konuşmacı olarak katılması da enstitünün internet sayfasında şu şekilde yer aldı: https://21yyte.org/tr/israil/israil-besadan-ziyaret
Bu yakınlığın sebebi ve sonuçları İsrail’in işgal girişiminde bulunduğu şu günlerde daha iyi anlaşıldığı çeşitli yorumlarda belirtilse de ASAM, BESA direktörü Efraim Inbar’ın Türkiye’yi konu alan kitaplarını da basması yakınlık seviyesinin bir parçası da olarak görülüyor.