Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Savunma Bakanı Oleksii Reznikov'un istifa ettiğini duyurdu. Reznikov'un yerine Ukrayna Varlık Fonu Başkanlığı ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegeliği görevlerini üstlenen Rüstem Umerov atandı.

Zelenskiy, “Bu hafta parlamentonun personel kararı alması istenecek. Ukrayna Savunma Bakanı'nı değiştirmeye karar verdim. Oleksiy Reznikov, 550 günden fazla süren büyük çaplı bir savaş yaşadı. Bakanlığın hem orduyla hem de bir bütün olarak toplumla yeni yaklaşımlara ve diğer etkileşim biçimlerine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Savunma bakanlığını artık Rustem Umerov yapacak. Umerov’un ek bir tanıtıma ihtiyacı yok. Parlamentonun bu adaylığı desteklemesini bekliyorum” dedi.

Eski milletvekili Rustem Umerov (41), Eylül 2022’den bu yana Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanlığı görevini yürütüyordu. Umerov’un, Karadeniz Tahıl Girişimi başta olmak üzere Ukrayna için savaş anlaşmalarında önemli bir role sahip olduğu belirtiliyor.

ABD'den Ukrayna'ya askeri yardım paketi ABD'den Ukrayna'ya askeri yardım paketi

Reznikov’un görevden alınıp Birleşik Krallık Büyükelçisi olacağı iddia edilmişti.

Gazeteci Nevşin Mengü de atama kararı üzerine bir değerlendirmede bulunarak "Ukrayna’nın yeni savunma bakanı Kırımlı Rustem Umerov. Ukrayna’nın parlak politikacılarından. En son Rusya ile varılan tahıl anlaşmasında da önemli rol oynadı. Zelensky’nin Ukrayna’nın kronikleşmiş sorunlarından biri yolsuzlukla mücadele konusunda güvendiği isimlerden de biri" dedi.