Rus yetkililerin bildirdiğine göre, Ukrayna'nın Çarşamba günü erken saatlerde Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da stratejik bir tersaneye düzenlediği saldırıda 24 kişi yaralandı, onarımda olan iki gemi hasar gördü ve tesiste yangına neden oldu.

Rusya'nın Karadeniz Filosunun ana üssü olarak hizmet veren liman kenti Sevastopol'a düzenlenen saldırı, Moskova'nın güney Ukrayna'nın Odesa bölgesine insansız hava araçları fırlatması sırasında gerçekleşti. Vali Oleh Kiper, şafak öncesi saldırının Kırım kentine çok da uzak olmayan İzmail bölgesindeki limana ve sivil altyapıya zarar verdiğini ve üçü ağır olmak üzere yedi kişiyi yaraladığını söyledi.

Ukrayna hava kuvvetleri, bir gecede ülke üzerinde fırlatılan 44 Şahed tipi insansız hava aracından 32'sinin yakalandığını ve bunların çoğunun Odesa bölgesinin güney bölgelerine yönlendirildiğini açıkladı.

Çatışma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u zirve sırasında ağırlaması sırasında meydana geldi; ABD, Moskova'nın Ukrayna'daki tükenen askerine silah tedarik etme konusunda bir anlaşmaya yol açabileceği konusunda uyardı. Kim, Rusya'nın "adil mücadelesine" tam desteğini sundu ve ikilinin, "egemenlik haklarını ve güvenliğini savunma mücadelesinde stratejik ve taktiksel işbirliğini ve dayanışmayı" derinleştirmek için anlaşmaya vardığını söyledi.

Rusya'nın 2014 yılında dünyanın büyük çoğunluğunun yasa dışı saydığı bir eylemle Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası, Putin'in 18 aydan uzun bir süre önce Ukrayna'nın tam kapsamlı işgali emrini vermesinden bu yana sık sık hedef oluyor.

Geçtiğimiz ay Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kırım'ı geri getirmek için elinden geleni yapacağına söz verdi ve uluslararası müttefikleri bu çabayı desteklemeye çağırdı.

Pazartesi günü Ukrayna, Rusya'nın 2015 yılında ele geçirdiği Karadeniz'deki stratejik gaz ve petrol sondaj platformlarını geri aldığını iddia etti. Rusya, platformları silah yerleştirmek ve helikopter fırlatmak için kullanmıştı ve Ukrayna, Kırım'ı geri kazanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Yunanistan göçmenlerden rahatsız: O anlaşmanın yenilenmesini istiyor Yunanistan göçmenlerden rahatsız: O anlaşmanın yenilenmesini istiyor

Çarşamba günkü Sevastopol Tersanesi saldırısına yönelik saldırı, son haftalardaki en büyük saldırılardan biri gibi görünüyordu. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın tersaneye 10 seyir füzesi ve Karadeniz'deki Rus gemilerine üç deniz uçağı fırlattığını söyledi.

Tersane, Karadeniz filosundaki gemilerin onarımının burada yapılması nedeniyle Rusya için stratejik önem taşıyor.

Rus ordusu, yedi füzenin düşürüldüğünü ve tüm deniz dronlarının imha edildiğini, ancak füzelerden bazılarının tersanede onarılan iki gemiye zarar verdiğini söyledi.

Moskova tarafından atanan Sivastopol Valisi Mikhail Razvozhayev, Telegram'da çıkan yangında 24 kişinin yaralandığını söyledi. Tersanenin alevler içinde olduğunu ve üzerinde dumanlar yükseldiğini gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Ukrayna'nın RBC-Ukrayna haber kaynağı, Ukrayna askeri istihbaratındaki isimsiz kaynaklara dayanarak, saldırıda bir amfibi çıkarma gemisi ve bir denizaltının hasar gördüğünü bildirdi. Bazı Rus mesajlaşma uygulaması kanalları da aynı iddiayı dile getirdi.

Ukraynalı yetkililerden henüz herhangi bir yorum gelmedi. Kiev, Kırım'a yönelik geçmişteki saldırıları kabul etti ancak Moskova ve Rusya'nın diğer bölgelerine yönelik drone saldırılarının sorumluluğunu üstlenmekten kaçındı.