Tüm dünyayı ele geçiren Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla gündeme gelen BioNTech şirketi kanser ilacı alanında da çalışmalarına devam ediyor. BioNTech kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, firmasının kansere karşı geliştirdiği ilacın hastalara ulaşma süreci için tarih verdi.

2026 YILINDA HASTALARA SUNABİLECEĞİZ

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Uğur Şahin, "Akciğer, pankreas ve kalın bağırsak kanserlerine karşı geliştirdiğimiz ilaçların deneme süreçleri devam ediyor. Cesaret verici gelişmeler var. Önümüzdeki iki yılda yeni deneme süreçlerine geçeceğiz. Ardından gerekli mercilerden alacağımız onay sonrasında, 2026 yılından itibaren ilaçları hastalara sunabileceğiz" dedi.

ÇALIŞMALARININ YÜZDE 80'İ KANSERLE MÜCADELE İÇİN

Amerika'nın Sesi'nin aktardığı habere göre; ilaçların vücudun kansere karşı kendi savunma reaksiyonunun güçlendirilmesini hedeflediğini söyleyen Prof. Şahin, KOVID-19 pandemisi sonrasında çalışmalarının yüzde 80’inini kanserle mücadeleye ayırdığını da ekledi.

Son dakika! Kahramanmaraş'ta deprem oldu! Son dakika! Kahramanmaraş'ta deprem oldu!

DÜNYA ÇAPINDA TANINIYORLAR

Uğur Şahin ve Özlem Türeci geçen aylarda 2030 yılına kadar kanser alanında tedavi edici aşı üretebileceklerini de açıklamıştı. Şahin-Türeci çifti ve şirketleri BioNTech, Kovid-19 salgınının başlamasından kısa süre geliştirdikleri ve büyük bir hızla izin alınarak, piyasaya sürülen mRNA aşısıyla tüm dünyada tanınmıştı. Dünya çapında bir buçuk milyardan fazla insan bu aşıdan olmuştu.