ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, MetroPOLL Araştırma Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar ve Avrasya Araştırma Merkezi Kurucusu Kemal Özkiraz seçim sonucu konusunda açıklamalar yaptı. Üç önemli anket şirketi de Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda kazanacağını düşünüyor.

3 anket şirketinin yöneticisi, Artı Gerçek'ten Anıl Bölükbaş'a son durumu değerlendirdi. Üç anket firmasının yöneticileri 'Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak' diyor.

ORC ARAŞTIRMA

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Cumhur İttifakı'nda yüzde 53'lerden yüzde 38-40'lara bir gerileme olduğunu söyledi. Pösteki'ye göre, bunun en önemli sebepleri arasında ekonomi, adalet ve sığınmacı konuları. Pösteki, 'Türkiye'de şu an yüzde 60'lık gözüken ve ileride daha da artacak bir değişim talebi olduğunu söyleyebiliriz. Tabii adaylar belli olana kadar cumhurbaşkanlığı ile ilgili eğilimlere de baktık. Erdoğan, karşısındaki aday kim olursa olsun yüzde 38-40 bandında bir oya sahip' dedi.

METROPOLL ARAŞTIRMA

MetroPOLL Araştırma Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar Cumhur İttifakı milletvekilliği seçimlerinde yüzde 43.5 bantlarında dolaştığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun bir senelik mücadelesinin başarıyla sonuçlandığını dile getiren Sencar, 'İnsanlar Kılıçdaroğlu aday olduktan sonra onu tanır hale gelmedi. Ama insanlar adayın kendisine oy verir. Belirleyici olan adayın kendisidir. Çünkü koltuğa o oturacak' diye konuştu.

AVRASYA ARAŞTIRMA

Avrasya Araştırma Merkezi Kurucusu Kemal Özkiraz da yaptıkları anketlere göre, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk turda kazanacak gibi gözüktüğünü söyledi.Diğer adaylar hala bir risk barındırdığını söyleyen Özkiraz diğer adayların seçim yaklaştıkça yarıştan düşeceğini açıkladı. Özkiraz, seçmenlerin de seçimi kazanma ihtimali yüksek olan Kılıçdaroğlu'na yöneleceğini belirtti.

Sarıgül'den Kılıçdaroğlu ile görüşmesine dair açıklama: TDP kapanıyor mu? Sarıgül'den Kılıçdaroğlu ile görüşmesine dair açıklama: TDP kapanıyor mu?