Güney Amerika ülkesi Peru'da yetkililer bugün bir açıklama yaparak, Türkiye'ye gönderilen tonlarca uyuşturucuya el konulduğunu duyurdu.

İngiliz haber ajansı Reuters'ın aktardığı haberde, tam 2.3 ton kokainin cuma günü Peru'nun başkenti Lima yakınlarındaki en büyük limanı El Callao'da ele geçirildiği belirtildi. Yapılan operasyon sırasında polisler basın toplantısında bir yük konteynerinde seramik fayans gibi görünmeleri için lastik levhalara sabitlenmiş ve ahşap kutularla paketlenmiş olan kokaini gösterdi.

Ayrılmak isteyen sevgilisine sokak ortasında dehşeti yaşattı Ayrılmak isteyen sevgilisine sokak ortasında dehşeti yaşattı

El Callao polis şefi Albay Luis Angel Bolanos ise bir açıklama yaptı. Bolanos, 'Bu, Peru limanlarından Türkiye'ye gönderilen ilk olay. Genelde Belçika, Hollanda, İspanya ve Fransa'ya gönderilenleri yakalıyoruz' dedi. İngiliz haber ajansı Reuters ise, 'Uyuşturucu kaçakçılığı için giderek artan bir rota' ifadesini kullandı.

20 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

Düzenlenen basın toplantısında uyuşturucular medya mensuplarına gösterildi. Tahta kutuların içindeki yüzlerce seramik karo görünümlü uyuşturucu paketi görülüyor.

Bolanos, ele geçirilen uyuşturucunun en az 20 milyon dolar (yaklaşık 381,928,000 TL) değerinde olduğunu açıkladı. Ülke tarihinde bir baskında en çok ele geçirilen uyuşturucu 86.4 ton olarak kayıtlara geçti.

Peru ve Kolombiya dünyanın en büyük kokain üreticisi ülkeleri olarak biliniyor.