Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Hırvatistan Futbol Federasyonu (HNS) hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın 8 Eylül’de Hırvatistan’ın Rijeka şehrinde Letonya ile yapılan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu karşılaşmasında, bazı taraftarların Hırvat milliyetçi (Ustaşa) bayrağı taşıdığı gerekçesiyle başlatıldığı belirtildi. Bu soruşturma sonucunda Türkiye ile oynanacak maçın seyircisiz oynanabileceği belirtildi.

HNS, yaptığı açıklamada, söz konusu durumun kendi sahalarında seyircisiz maç oynama cezasını getirebileceğini ifade etti. Ayrıca Hırvat taraftarlarının daha önce de separatist davranışlar sergilediği ve denetim altında olduğu hatırlatıldı.

Irkçılığa Karşı Futbol Ağı (FARE) ise bayrak taşıyan kişilerin tespit edildiğini ve gerekli önlemlerin alınacağını bildirerek "İlk yarının sonunda 2 kişinin söz konusu bayrağı kaldırdığı tespit ediliyor ve güvenlik güçlerine teslim ediliyorlar. HNS de olayın ardından hemen mahkeme sürecini başlattı ve UEFA’ya ilgili kişilerin cezalandırılacağını iletti." açıklamasında bulundu.

UEFA, daha önce de Yunanistan'ın AEK takımı ile Hırvatistan'ın Dinamo Zagreb takımı arasında yaşanan olaylar nedeniyle Dinamo Zagreb taraftarlarının Avrupa kupalarındaki deplasman maçlarına gitmesini yasaklamıştı. Bu olaylarda bir Yunan taraftarın ölümüyle sonuçlanmıştı.

Adana Demirspor yıllar sonra Beşiktaş karşısında galip! Adana Demirspor yıllar sonra Beşiktaş karşısında galip!

Hırvatistan, bir sonraki maçta kendi sahasında Türkiye'yi misafir edecek. Bu maç, EURO 2024 Elemeleri kapsamında büyük öneme sahip.