Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye'nin ekonomik sorunlarının arasında karmaşık politikalar, azalan döviz ve altın rezervleri gibi faktörlerin olduğunu söyledi. Acemoğlu, ülkenin mevcut durumunun tüm zamanların en zarar verici krizlerinden birinin oluşum aşamasına benzeyebileceğini ifade etti. Özellikle 2001 yılındaki yıkıcı devalüasyon deneyimiyle karşılaştırarak, Türkiye'nin 1990'lara geri döndüğünü ve Arjantin benzeri bir durumla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Acemoğlu tam kapsamlı bir kriz gerçekleşmesi durumunda Kur Korumalı Mevduat hesaplarının hükümete doğurabileceği maliyete ve artan döviz talebi nedeniyle birbirinden farklı kur seviyelerinin yaygın şekilde sunuluyor olduğu gerçeğine dikkat çekerek, "Kur korumalı TL hesapları, güvenilir mi?" sorusunu sordu.

Reuters'a konuşan Acemoğlu, Türkiye’nin 2001’de yıkıcı bir devalüasyonla sonuçlanan tüm zamanların en zarar verici krizlerinden birinin oluşum aşamasına atıfta bulunarak, "1990’lara geri dönüyoruz. Arjantin benzeri bir durum söz konusu" dedi.

Acemoğlu durumun düzelip düzelmeyeceğini, bunun ne zaman ya da nasıl olacağını öngörmenin zor olduğunu ifade etti.

JPMorgan, doların 30 TL'ye yükselebileceğini öngördü

JPMorgan ise seçimin ikinci turu sonrası alışılmış para politikasına açık bir dönüş gerçekleşmemesi hâlinde dolar/TL’nin 30’a kadar yükselebileceği bir senaryo öngördü.

Bankacılıkta birleşme ve satın almaların en parlak dönemi için, "Bunlar ucuz varlıklar olarak görülmüyordu, mücevher olarak görülüyordu" diyen Acemoğlu, Erdoğan’ın kazandığı varsayıldığında karşı karşıya kalacağı durum hakkında yöneltilen soruya ise "Kolay bir çıkış yolu görmüyorum" yanıtını verdi.