Yüzüklerin Efendisi Türkiye'de yeniden vizyonda! İşte üçlemenin konusu ve bilet ücretleri Yüzüklerin Efendisi Türkiye'de yeniden vizyonda! İşte üçlemenin konusu ve bilet ücretleri

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Cumhuriyetimizin 100. Yılında "Sinemamızın Yüzü" adlı özel bir ödül verecek.

Yürütme Kurulu Başkanlığını Menderes Samancılar'ın yaptığı Altın Koza'nın büyük ödül gecesinde Türk Sineması'nın efsanevi isimlerinden Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a Sinemanın Yüzü Özel Ödülü takdim edilecek. Sinemanın Sultanı olarak anılan Şoray, 60 yıldır Türk Sineması'nda yer alıyor. Kadir İnanır ise 55 yıllık bir sinema kariyerine sahip.

Sadece sinemada değil, kalplerde de önemli bir yere sahip olan ve Türk halkının sevgisini kazanan iki usta sanatçıya ödülleri festivalin kapanış gecesinde düzenlenecek Büyük Ödül Töreni'nde takdim edilecek.

220 filmde başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Türkan Şoray, 1973 yılında rol aldığı 'Mahpus' filmiyle, 5. Adana Altın Koza Film Festivali’nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü almıştı.

Kadir İnanır ise ilk kez 1973 yılında "Utanç" filmiyle aynı festivalde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmış, daha sonra 2011 yılında 18. Uluslararası Adana Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü almıştı.