Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ülkede görülen eris varyantı vakasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Covid-19 salgınının yönetilmesinde şeffaf olunmadığına dair öngörüler paylaşan TTB, eris varyantının baş göstermesiyle önlemlerin alınmamasına dikkat çekerek, "Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19 kapsamında izleme alınan Eris varyantının, Türkiye’de 9 kişide görüldüğü bilgisi Sağlık Bakanı tarafından ‘endişe konusu sayılmayacak’ yorumuyla paylaşılmıştır. Dünya genelinde tarama testi uygulamaları neredeyse durmasına rağmen COVID-19 günlük vaka sayılarının onbinler ile ölüm sayılarının yüzler ile açıklanması ve Eris varyantının bir 'yaz piki'ne yol açması, salgının halen sürdüğünün göstergesidir." açıklamasında bulundu.

Huzurevinde skandal! 33 yaşlı hastaneye kaldırıldı 4'ü yoğun bakımda Huzurevinde skandal! 33 yaşlı hastaneye kaldırıldı 4'ü yoğun bakımda

TTB, Sağlık Bakanlığının sitesinde covid-19’a ait son verilerin 6 ay öncesine ait olduğunu vurgulayarak, “Ne var ki Eris varyantından daha fazla 'endişe konusu' sayılması gereken; salgının yeniden alevlenmesi riskine karşı bir hazırlık yapılmaması, bakanlığın internet sitesinde COVID-19’a ilişkin paylaşılan son verilerin 6 ay önceye ait olması, sağlık otoritesinin aşı kararsızlığını/karşıtlığını gidermeye yönelik yeterli çabaya girişmemesidir. Kısacası, siyasi iktidarın salgını yönet(e)meme yönelimidir! Türk Tabipleri Birliği olarak yaşlı ve kronik hastalar başta olmak üzere toplumun tüm bulaşıcı hastalıklardan korunması için gerekli önlemlerin alınması; sürecin şeffaf, güvenilir ve sağlık alanının tüm bileşenleriyle yürütülmesi çağrımızı yineliyoruz." ifadelerini kullandı.