Sanatçı ve iş insanı Metin Milli 80 yaşında hayatını kaybetti. Metin Milli 1980'li yıllara damga vurmuştu.

Türk sanat müziği sanatçısı Metin Milli, dün gece Ankara'da hayatını kaybetti.

Cenazesi yarın öğle namazında Ankara Cebeci Asri mezarlığından kalkacak.

METİN MİLLİ KİMDİR?

Metin Milli, 1 Mayıs 1943 tarihinde Mardin'de doğmuştur.

Türk Müziğine vakur duruşu ve kendine has tavırlarıyla yeni bir soluk getirmiştir. Yaptığı müziği "Çok Sesli Hafif Türk Sanat Müziği" olarak adlandıran sanatçı, TRT destekli bu yeni türün 1990'lı yılların başlarına kadar Türkiye'de belli başlı öncüleri arasında yer almıştır.

20 milyon dolar değerindeki heykel Türkiye'den kaçırıldı: ABD el koydu! 20 milyon dolar değerindeki heykel Türkiye'den kaçırıldı: ABD el koydu!

Çiçekler Yasta adlı parçasının yer aldığı Merhaba adlı albümü ile Metin Milli patlama yaptığı 1983 yılının flaş sanatçısı olmuştur. Müziği pek çok meslektaşının aksine para kazanmak için değil zevk için yaptığını ifade eden sanatçı, ticaretten kazandığını müziğe aktarmış ve bu yolda hiçbir masraftan kaçınmamıştır.

Aranjör olarak kendisine uzun yıllar hizmet eden Metin Alkanlı ile birlikte Çiçekler Yasta, Şarkılara Sordum, Pişmanlık, Seviyorum İşte, Vurgun gibi birçok hit esere üstün yorumu ile imza atan sanatçı, 1982-1996 yılları arasında sırasıyla Kekeva, Yankı, Fono, Yavuz, Sembol, Sarp, Foneks Plak şirketleri hesabına toplam on adet albüm (LP-MC-CD) doldurmuş olup geçtiğimiz yıl içinde sanatçının bu albümlerinden derlenmiş eserlerinden oluşan Şarkılarım adlı toplama albümü CD formatında basılmıştır.

ALBÜMLERİ

Metin Milli (1982 - Kekeva Plakçılık LP)

Merhaba (1983 - Yankı Plakçılık LP)

Merhaba-2 (1984 - Fono PLakçılık LP)

Merhaba-3 (1985 - Yavuz&Burç Plakçılık LP)

Şelale (1986 - Sembol Plakçılık LP)

Seviyorum İşte (1988 - Sarp Plakçılık LP)

Benimle Evlenir misin (1989 - Foneks)

Vurgun (1990 - Foneks)

Aklım Çıkıyor (1991 - Foneks)

Metin Milli '96 (1996 - Fono)

Şarkılarım (2001 - Elenor)