Antalya Kemer’e bağlı Değirmendere Mahallesinde Kemer-Antalya karayolu kenarındaki ormanda saat 21.00 sıralarında yangın çıktı. Şiddetli rüzgârın da etkisiyle alevler bir anda yayıldı.

Yerleşim yerleri ve karayolunun yakınındaki yangının söndürülmesi için bölgeye ekipler yönlendirildi.  Bölgeye Antalya ve Kumlucadan da takviye itfaiye ekipleri yönlendirildi. Hızla olay yerine ulaşan ekipler yangına müdahaleye başladı. Alevlerin tehdit ettiği çevredeki yerleşim yerleri de tedbir amacıyla boşaltıldı. Söndürme çalışmalarına vatandaşlar da destek verdi. Ormanın sık ağaçların olduğu bölgede çıkan yangına, gece boyunca, 50’den fazla arazöz, çok sayıda su tankeri, ilk müdahale araçları ve 300’den fazla yangın söndürme ekibiyle müdahale edildi.

HASTANE VE 10 KONUT BOŞALTILDI

Dumandan etkilenen 6 kişi, hastanede tedaviye alındı. Tedbir amaçlı yangın bölgesine yakın 10 konut boşaltıldı ve Kemer Devlet Hastanesi’ndeki 14 hastadan 12’si taburcu edilerek evlerine gönderildi, 2 hasta da farklı hastanelere nakledildi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, gece boyunca çalışmaları bölgeden takip etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da çalışmaları yerinde takip etmek için yangın bölgesine geldiği öğrenildi.

Sıcak hava sebebiyle 4 bin 507 kişi hayatını kaybetti Sıcak hava sebebiyle 4 bin 507 kişi hayatını kaybetti

SABAHIN İLK IŞIKLARIYLA HAVADAN MÜDAHALE BAŞLADI

Günün ağarmasıyla havadan müdahale başladı. Yangın söndürme çalışmalarında, 10 uçak ile 22 helikopter görev yapıyor.

VALİ YAZICI: YANGININ YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, yangın bölgesine gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Vali Yazıcı, “15 itfaiyemiz ve 13 iş makinesi ile yangın müdahale ediliyor. 22 iş makinemiz de gelmek üzere. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan 2002e yakın personelimiz iş makineleri, itfaiye ve diğer araçlarla yangına müdahale etmeye çalışıyor. Yangın batı istikametinde ilerliyor ve rüzgar ne yazık ki yangının batı istikametinde ilerlemesini sağlıyor. Şu an için herhangi bir konut ya da iş yeri veya bir canlıya bir zarar söz konusu değil. Yangının geçtiği bölgede sık orman olduğu için orman alanının içine, yangının içine giremiyoruz, uzaktan müdahale etmeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz mevkide de dozerlerimiz, iş makinelerimiz yangının önünü çevirmek adına çalışıyor. Kuzdere mahallemize gelmemesi adına gayret ediyoruz. Yapacağımız çalışmayla yangının yönünü değiştirmeye çalışacağız” diye konuştu

‘HER TARAFTAN TEYAKKUZA GEÇİLDİ’

Vali Yazıcı, çevre 10 ilden takviye olarak arazözler, itfaiye ekipleri ve tankerlerin yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere bölgeye sevk edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yine çevre illerden 20 iş makinemiz yolda, birkaç saat içerisinde burada olacaklar. Ama sıkıntımız sık orman, ormanın içine giremiyoruz. Dolayısıyla yangına direkt yakınından müdahale etmekte zorlanıyoruz. Birkaç saat içinde iş makinemiz, itfaiye ve arazöz sayılarımız 3 katına çıkacak. Sabah 05.30 itibarıyla 6 helikopterimiz ve 4 uçağımız kalkacak. Sayın İçişleri Bakanımızla da az önce görüştüm. Çevre illerden Orman Genel Müdürlüğüne ait diğer uçaklar ve helikopterler gelecek ama ilk olarak elimizdeki 6 helikopter ve 4 uçağımız sabah 05.30 itibarıyla kalkacak. Çevre illerden gelecek uçak ve helikopter sayısı henüz belli değil. Her taraftan teyakkuza geçildi.”

‘HASTANE VE 10 EV TAHLİYE EDİLDİ, 6 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ’

Şu anda bölgede 10 civarında hanenin tahliye edildiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Onlara tedbir amaçlı talimat verildi, jandarmamız görüştü bir risk söz konusu. Devlet hastanemizde 15 hastamız vardı. Hastalarımızın 13’ü kendi durumları iyi olduğu için evlerine gitti, 2 hastamızı diğer hastanelere sevk ettik. Dumanla ilgili şikayeti olan 6 kişi hastanede şu anda. Hastanemiz açık, acilimiz açık, ormanda çalışan arkadaşlarımızın herhangi bir ihtiyacı olması söz konusu olduğunda Kemer Devlet Hastanemiz hizmet verecek. İhtiyaç olması halinde tabii ki merkezdeki hastanemiz ve buradaki özel hastanelerimiz de ihtiyaca cevap verecek” diye konuştu.

KEMER BELEDİYE BAŞKANI: KARADAN ULAŞIM SORUNU VAR

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Değirmendere Mahallesi’nde başlayan yangının ormanlık alanda ilerlediğini söyledi. Gece görev yapabilecek uçakların olmaması nedeniyle havadan müdahale yapılamadığını belirten Başkan Topaloğlu, “Orman Bölge Müdürlüğü’nün, belediyenin tüm araçları burada, TOMA’lar da geliyor ancak bölgeye karadan ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Yol olmadığı için araçlar ormanlık alana giremiyor” diye konuştu.

ALEVLER 40 KİLOMETREDEN GÖZÜKÜYOR

Diğer yandan Kemer ilçesinde yanan alanda yükselen alevler, yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki kent merkezindeki falezler üzerinden de gözlendi. Meteorolojinin verilerine göre yangın bölgesinde rüzgarın saatteki hızının 10 kilometre dolayında olduğu, nem oranının ise yüzde 25 olarak ölçüldüğü belirlendi. Antalya İl Sağlık Müdürü Oğuz Karahan da bölgeye giderek, çalışmaları koordine etti.

BAKAN YARDIMCILARI YANGIN BÖLGESİNDE

Antalya’nın Kemer ilçesindeki orman yangında alevlerin 60 hektar alanda etkili olduğu belirtildi. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bölgeye gelerek yangın koordinasyon merkezinde Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici’den bilgi aldı. Bakan yardımcıları, incelemelerinin ardından açıklamada bulundu. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Antalya ve Kemer’e geçmiş olsun dileğinde bulunarak, yangın açısından riski yüksek bir dönem yaşandığını belirterek, Nem oranının düşük, hava sıcaklığının yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Gün içerisinde farklı illerimizde yangınlar oldu. Bunların hepsini Orman Genel Müdürlüğümüz ve yardımcı olan devletimizin diğer kurum kuruluşlarıyla beraber kontrol altına aldık. Şu anda Kemer’deki yangınımız devam ediyor. İnşallah bu yangını da sabah gündoğumu itibarıyla havadan yoğun bir müdahaleyle kontrol altına alırız diye temenni ediyoruz” dedi.

SAAT 03.00 İTİBARİYLE 60 HEKTAR YANDI

Son bir haftadır dünyanın değişik ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarıyla yoğun mücadeleyle geçtiğini dile getiren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ise şunları söyledi:

“Başta orman teşkilatımız olmak üzere, diğer kamu kurumları ve belediyelerimiz maalesef bu yangınlarla boğuşuyoruz. Bugün de saat 21.00 civarında Antalya’mızda birincisi Taşağıl, ikincisi Kemer- Göynük’ün Değirmendere mevkiinde yangın çıktı. Birincisi hemen söndürüldü. 10 dakika içinde iki yangına da müdahale edildi. Buradaki yangına gece saatleri nedeniyle hava araçlarımızla müdahale edilemedi. Arazözler iş makinalarıyla yangının başlamasından itibaren 10 dakika sonra müdahale etti. Şu an itibarıyla arazinin sarp, kayalık olması münasebetiyle karadan müdahalede ciddi zorluklar yaşanıyor. İş makinaları, 50’den fazla arazöz, 300’den fazla yangın söndürmede görev alan tecrübeli iş gücümüzle yangına müdahale edilmektedir. Rüzgarın şiddeti şu anda saatte 10 kilometre civarında. İnşallah sabah ışıklarıyla birlikte hava gücümüz 22 helikopter ve 10 uçakla buradaki yangına müdahale edecek. En kısa sürede yangın kontrol altına alınacaktır. Bu saat itibarıyla takriben 60 hektar alan bu yangından etkilendi. Yerleşim yerlerine şu anda bir tehlike görülmemektedir. Önümüzdeki saatler itibariyle daha detaylı bilgi verilecektir.”