Seçim yatırımı olarak geçen ay Zonguldak'ın Filyos beldesinde Karadeniz gazını devreye alma töreninde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Konutlarımızda ilk bir ay tamamı ücretsiz, bir yıl mutfak ve sıcak su kullanımındaki 25 metreküplük doğalgazı ücretsiz veriyoruz" dedi.

Doğalgazın mayıs ayı itibariyle ilk bir ay ücretsiz kullanılmaya başlanması sonrası Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplanmasında doğalgaz için 'sıfır fiyat' yöntemi uygulanacağını açıkladı.

TÜİK'in kararı sonrası mayıs ayında enflasyon yüzde 0,04 artarken, yıllık enflasyon yüzde 43,68’den yüzde 39.6’ya geriledi.

Bakan Vedat Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yıl sonunu bekleyin Bakan Vedat Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yıl sonunu bekleyin

ENAG AYLIK ARTIŞ YÜZDE 5,68
ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs'ta doğal gaz fiyatının sıfır TL olduğu varsayımıyla yüzde 5,68 arttı. ENAG hesaplamalarına göre, E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 109,01 olurken, Ocak-Mayıs dönemi enflasyon oranı ise yüzde 38,96 oldu.

İSTANBUL ENFLASYONUNDA ARTIŞ SÜRDÜ
Öncü gösterge olarak kabul edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2023 Mayıs ayına ilişkin Ücretliler Geçinme İndeksi ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi verilerini 1 Haziran Perşembe günü açıklamıştı. İstanbul'un mayıs ayında aylık enflasyonu yüzde 1,66, yıllık enflasyonu ise yüzde 56,5 olarak kayıtlara geçti.