CHP'nin kampanya filmleri ve parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  mitinglerinin kamu kanalı oan TRT ekranları tarafından sansüre uğraması tartışmalara yol açtı. CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan bir açıklama yaparak TRT’ye tepki gösterdi ve Ankara Cumhur,yet Başsavcılığına şikayette bulunduklarını dile getirdi.

CHP geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarında yayına soktuğu 14 Mayıs seçimleri için parti tarafından hazırlanan 'Sana Söz Yine Baharlar Gelecek' isimli reklam filminin yayınlanması için kamu yayıncısı TRT'ye başvuruda bulundu. Kemal Kılıçadaroğlu'nun yer aldığı filmin TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yayınlanması istemiyle TRT Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuruya yanıt verilmedi.

İKİNCİ BAŞVURU TALEBİ

Reklam filminin yayınlamaması üzerine CHP TRT Genel Müdürlüğü’ne yeniden başvuru yaptı. “Tarafsız olması gereken TRT’nin hukuksuz bulunan bu tavrını ironik bulduğumuzu belirtmek durumundayız. Kaldı ki bu tutum Kurumun maddi açıdan zarara uğramasına da neden olmaktadır” ifadeleri yer alan başvuru şu taleple devam etti:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurtarıcısı ve kurucusu konumunda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Genel Başkanı’na yönelik hukuksuz bulunan bu tavrın sona erdirilmesini ve “Sana Söz Yine Baharlar Gelecek” isimli reklam filminin ivedilikle TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yayınlanmasını talep ediyoruz.”

CHP'DEN SUÇ DUYURUSU

CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan yaptığı açıklamada TRT’ye tepki gösterdi. Kamu yayıncılığı yapması gerekirken TRT’nin görevini yerine getirmediğini belirten CHP, savcılığa suç duyurusunda bulundu ve sorumlular hakkında kamu davası açılmasını talep etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarına da TRT ekranlarında yer verilmediği hatırlatılan suç duyurusunda, mitinglerin de yayınlanmadığı, CHP liderinin konuk olarak davet edilmediği ifade edildi.

Tuncay Özkan şunları söyledi:

“Türkiye Radyo, Televizyon Kurumu ne yazık ki tarafsız ve objektif davranma kurumu olmaktan uzaklaşmış Tayyip Radyo, Televizyon Kurumu haline dönüşmüştür. Seçimlere doğrudan müdahale etmektedir. TRT ne yazık ki sayın Genel Başkanımız, 13. Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yardım kampanyasına dönük alt bant reklamlarımızı yayınlamadığı gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nin spot reklamlarını yani kampanyasında kullandığı sloganları, vaatlerini içeren kampanya filmlerini de ne yazık ki 8 gün boyunca yayınlamamıştır. Ta ki kendilerine ihtarnamemizi gönderene kadar.

“İHTARNAMEMİZ GİTTİKTEN SONRA TRT YAYINLARINA BAŞLAMIŞTIR”

İhtarnamemiz gittikten sonra TRT yayınlarına başlamıştır. Ancak 8 günlük bir kaybımız söz konusudur. 8 gün boyunca TRT bizim filmlerimizi, reklam kampanyamızın omurgasını oluşturan vaatler filmlerimizi ne yazık ki yayınlamamıştır. Kampanyayla ilgili olarak kendilerine çektiğimiz ihtarname sonrasında yeniden yayınlarına başlamışlardır. Ancak TRT tarafsızlığını, TRT milletin televizyonu olma özelliğini yitirmiştir. İktidarımızda ilk yapacağımız şeylerden bir tanesi TRT’yi yeniden Türk milletinin televizyon kanalı, Türkiye’nin radyo ve televizyon kanalı haline dönüştürmek olacaktır.

“TRT’Yİ ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA ŞİKAYET ETTİK”

TRT çok uzun zamandan bu yana Ak Parti’nin, Ak Parti’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, TBMM’de düzenlediği grup toplantılarını olduğu gibi yayınlarken ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin, ana muhalefet partisi lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantılarını sadece 10 dakikayla sınırlamıştır ve diğer uygulamalar nedeniyle TRT’yi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet ettik. TRT Genel Müdürünün, TRT yönetim kurulunun ve TRT kurumunda görevli olan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin sesini kısmaya çalışan bütün yetkililerin şikayet dilekçesinde adları var. Kendileri hakkında işlem yapılmasını bekliyoruz, istiyoruz.”