Türkiye’nin dini içerikli ilk çizgi film kanalı TRT Diyanet Çocuk, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katıldığı törenle yayın hayatına başladı.

'KALPLERE YOLCULUK'

Milli ve manevi değerleri en doğru şekilde çocuklara aktarmayı amaçlayan yeni çocuk kanalı TRT Çocuk Diyanet, 'Kalplere yolculuk' sloganıyla 19:45'te izleyicilerle buluştu.

ERBAŞ'TAN AÇIKLAMA: TRT DİYANET ÇOCUK KANALININ SEVİNÇ VE HEYECANINI YAŞIYORUZ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, TRT Diyanet Çocuk kanalının açılışı nedeniyle düzenlenen programda konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın acı günü! Anneannesi Sultan Yaylalı hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın acı günü! Anneannesi Sultan Yaylalı hayatını kaybetti

Erbaş açıklamasında, ''Bir toplumda çocuklara verilen değer, o toplumun medeniyet ufkunun en temel göstergesidir. Bugün iletişim ve etkileşim araçlarının hayatı bütün yönleriyle kuşşatığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte özellikle din ve değerler eğitim noktasında gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kitle iletişim araçlarından istifade etmek zorunlu hale gelmiştir. Bu alan çocukların bedenen, ruhen, zihnen ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmeleri güzel ahlakla terbiye edilmeleri hususunda gözardı edemeyeceğimiz bir alandır. TRT Diyanet Çocuk Kanalı’nın yayın hayatına başlamasının sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. TRT Diyanet Çocuk Kanalımız, çocuklarımızın duygu ve düşünce dünyalarına ışık saçan yeni bir penceredir" ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, bir toplumda çocuklara verilen değerin, o toplumun medeniyet ufkunun, gelişmişlik düzeyinin ve gelecek umudunun en temel göstergesi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kalpleri ve zihinleriyle berrak bir ayna ve kıymetli bir cevher olan çocuklar, toplumun inanç, ahlak, değer ve kültür dünyasının mirasçılarıdır. Millet ve medeniyet birikiminin geleceğe taşınmasında en büyük etkendir. Bu yüzden medeniyet geleneğimizde çocukların eğitimi, bilhassa din eğitimi üzerinde hassasiyetle durulmuştur. Yaşadıkları çağın şart ve imkanları doğrultusunda onları en ideal şekilde geleceğe hazırlamanın gayreti içerisinde olunmuştur.”

TRT Diyanet Çocuk kanalının yayın hayatına başlamasının sevinç ve heyecanını yaşadıklarını dile getiren Başkan Erbaş, kanalla, İslam dininin inanç, ibadet, ahlak esasları hakkında farkındalık oluşturan, çocukları din ve değerler konusunda aydınlatan, bilgilendiren, bilinçlendiren eğitici yayınlar yapacaklarını söyledi. Başkan Erbaş, kanal projesiyle çocukların doğru ve sağlıklı bir dini kimlik inşa etmesine önemli katkılar sunulacağını dile getirerek, “Televizyon yayınlarının çocuklar üzerindeki etkisini belirleyen faktörlerin başında çocuğun izlediği programın türü, içeriği, sunum biçimi ve yayın organının ilke ve hedefleridir. Bu gerçek, dikkate alındığında TRT ile Başkanlığımızı bir arada çalışmaya sevk eden bu projenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Zihin ve gönül dünyalarını güzelleştirecek nitelikli programların üretilmesini önemsiyoruz”

TRT Diyanet Çocuk kanalında yapımların ve çizgi filmlerin içerik ve sunum bakımından farklı yaş gruplarının ilgi ve ihtiyaçlarına hitap etmesine ve sahih dini bilgi ve değerlerin doğru bir üslupla verilmesine özen gösterildiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Çocukların bilgi ve becerilerini geliştirecek, zihin ve gönül dünyalarını güzelleştirecek, onlara insani erdem ve değerleri benimsetecek, onurlu, iffetli ve saygın bir hayatın yollarını öğretecek nitelikli programların üretilmesini önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

“TRT Diyanet Çocuk kanalı çocukların duygu ve düşünce dünyalarına ışık saçan yeni ve tertemiz bir pencere”

Başkan Erbaş, kanalın insani erdemleri ve ahlaki değerleri öğreten içeriklerle çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine olumlu katkılar sağlayacağına vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

“Batıl inanç ve düşüncelerin, sapkın akım ve ideolojilerin, yabancı kültürlerin olumsuz etkileri karşısında çocuklarımıza güçlü bir benlik idraki kazandıracak milli, özgün ve kaliteli içerikler üretmenin ve bunları çocuklarımıza izlettirmenin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Kısacası TRT Diyanet Çocuk kanalımız, son derece titiz bir çalışma neticesinde üretilen içerikleriyle bir taraftan çocuklarımızın bilgi ve bilinç düzeylerini artırırken diğer taraftan da duygu ve düşünce dünyalarına ışık saçan yeni ve tertemiz bir penceredir.”

Kanalın açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Erbaş, “TRT Diyanet Çocuk kanalımız, başta yarınlara dair umudumuza medar olan çocuklarımız olmak üzere milletimiz ve alem-i İslam için hayırlı olsun” dedi.

ZAHİD SOBACI: GAYRETİMİZ DAİM OLACAK

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, sosyal medya hesabından TRT Diyanet Çocuk kanalıyla ilgili açıklamada bulundu.

Sobacı paylaşımında, "Kalplere yolculuk" mottosuyla ekran yolculuğuna başlayan TRTDiyanetCocuk kanalımız ülkemize, milletimize ve çocuklarımıza hayırlı olsun. Çocuklarımızın İslam'ın özünü kavramasına, iyiliği yücelten vicdanlı bireyler olarak yetişmesine katkı sunmak için gayretimiz daim olacak'' ifadelerini kullandı.

TRT'DEN AÇIKLAMA: ÇOCUKLARIMIZ EMİN ELLERDE

TRT'nin sosyal medya hesabından TRT Diyanet Çocuk kanalıyla ilgili mesaj paylaşıldı.

TRT'den yapılan açıklamada ''TRT Diyanet Çocuk ile kalplere yolculuk bugün 19.45'te başlıyor. Sevgi, şefkat ve iyilik dolu yepyeni bir dünyaya hoş geldiniz!  Çocuklarımızın değerli kalpleri TRT ile emin ellerde'' denildi.