Yetkililer, Perşembe günü kuzey İtalya'da gece saatlerinde hat bakımı yapan bir grup işçiye hızla hizmet dışı kalan bir trenin çarptığını ve bunlardan beşinin öldüğünü söyledi.

Kaza, gece yarısından kısa bir süre sonra İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Brandizzo kasabasındaki bir istasyonda meydana geldi. Piedmont Valisi Alberto Cirio ölü sayısını açıkladı ve kazanın nedeninin araştırıldığını söyledi.

Brandizzo Belediye Başkanı Paolo Bodoni, Piedmont'un ana şehri Torino'da yayınlanan La Stampa gazetesinin haberine göre, tren mürettebatının raylarda işçiler olduğundan habersiz olduğuna dair işaretler bulunduğunu söyledi.

Devlet radyosu başlangıçta yetkililerin trenin saatte yaklaşık 160 kilometre (100 mil) hızla hareket ettiğini tahmin ettiğini söyledi. Ancak Corriere della Sera gazetesi, demiryolu polisi tarafından yapılan bir ön soruşturmanın daha sonra hız tahminini saatte yaklaşık 100 kilometreye (yaklaşık 62 mil) düşürdüğünü söyledi.

Donald Trump'dan flaş açıklama: Seçilirsem ülkeye sokmayacağım Donald Trump'dan flaş açıklama: Seçilirsem ülkeye sokmayacağım

Corriere della Sera, trenin bir motorlu vagon ve taşıdığı 11 boş binek vagondan oluştuğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini, "Elbette bir insan hatası vardı" dedi.

Bodoni'nin, "Bana ulaşan ilk bilgi, (çalışma) ekibi ile trenin geçişini işaret etmesi gereken kişi arasındaki iletişim eksikliğine işaret ediyor, ancak gerçekte ne olduğunu görmemiz gerekiyor." dediği aktarıldı.

La Stampa, vurulmaktan kurtulan iki işçinin hastanede şok tedavisi gördüğünü söyledi.

İtalyan medyası, tren bakım işçilerini temsil eden çeşitli sendikaların kazayı protesto etmek ve kurbanları anmak için grev düzenleme sözü verdiklerini söyledi.