Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan ve TKP'li Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mudanya Belediyesi ve Yay-Koop iş birliği ile düzenlenen 5'inci Mudanya Kitap Fuarı'na katıldı.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "İkinci Yüzyıl Halkın Yüzyılı" başlıklı söyleşide, "Cumhuriyeti savunmak, anlatmak komünistlere mi kaldı diye soranlar olabilir." diyerek başladığı sözlerinde komünistlerin cumhuriyet söz konusu olduğunda ev sahibi olduğunu vurguladı.

"BİZ HEP CUMHURİYETİ SAVUNDUK"

Türkiye'nin en eski partisi olarak alınan ilk kararın Anadolu'daki mücadeleye destek vermek olduğunu belirten Okuyan, "100 yıl önceki ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında o haklı mücadeleyi destekleyen dünya çapındaki tek güç komünistlerdi. O zaman da sosyal demokratlar vardı dünyada; İngiltere'de, Almanya'da, Fransa'da... Hepsi Anadolu'daki mücadeleye düşmandı. Muhafazakârları saymıyorum zaten. Bizim Kurtuluş Savaşı'mıza dost eli uzatıp 'Bu savaş haklıların savaşıdır. Biz Anadolu'da yoksul köylülüğün, Ankara'da kurulan meclisin yanında olmalıyız.' diyen dünyadaki tek siyasi güç komünistlerdi. O yüzden biz bir bakıma, cumhuriyet söz konusu olduğunda ev sahibiyiz. Bizim tarihimiz boyunca cumhuriyet değerlerinin karşısında olmak hiç olmadı. Biz hep cumhuriyeti savunduk, halkçılığı savunduk, bağımsızlığı savunduk, eşitliği savunduk, ekonomik anlamda devletçiliği savunduk. Ama hiç çalmadık, hiç yobazlık yapmadık, hiç işbirlikçilik yapmadık, hiç rantçılık yapmadık, hiç gerçekten bağımsız bir Türkiye sevdasından vazgeçmedik." dedi.

Numan Kurtulmuş'tan emekliye zam açıklaması Numan Kurtulmuş'tan emekliye zam açıklaması

resim_2023-08-22_215957486

"ENERJİSA'NIN KÂRINA BİR BAKIN"

Günümüzde yaşanan felaketlerin kaynaklarına değinen TKP'li Okuyan, para ile tarikatların her şeyi bozduğunu söyledi. Okuyan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Parayla derdimiz var. Parayı elinde tutanlarla derdimiz var. Bu ülkeyi bu hale getirenlerle derdimiz var, kavgamız var. Onlardan alacağız bu ülkeyi. O zaman cumhuriyeti kurtaracağız. İki: Tarikatlar. İyi tarikat kötü tarikat yoktur. İyi patron kötü patron yoktur. İyi insan olabilirler, beni ilgilendirmiyor. Kâr hırsı... Beşli çete falan, geçiniz. İnsanın bir başka insan üzerinden geçinmesi, bir başka insanın emeğini çalarak zenginleşmesi, kasalarını doldurması... Buna itirazımız var. Cumhuriyeti kurtarmak istiyorsanız lütfen siz de itiraz edin. Parayı elinde tutanların yakasına yapışın. Kimler mi bunlar? Şimdi kış geliyor, elektrik ve doğalgaz faturaları gelecek. Peki bu elektrik faturaları kime hizmet ediyor? Enerjisa diye bir şirket var Sabancıların. Açın telefonunuzdan bakın, hani diyorlar ya 'Maliyetler çok arttı.' diye, lütfen Enerjisa'nın sitesine bakın ve ne kadar kâr ettiklerini görün. Korkunç paralar kazanıyorlar, neymiş maliyetler artıyormuş! Sizin cebinizdeki maliyet artıyor sadece ve bu korkunç kârları cebe indiren şirketler cumhuriyeti bu hâle getirdi!"

resim_2023-08-22_220026484

"HAYATIN HER ALANINDA DAHA ÇOK ÖRGÜTLÜ OLMALIYIZ"

Kemal Okuyan, genel oy hakkının insanlığın önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Okuyan, toplumdaki örgütsüzlüğün seçimlerin halka karşı silaha dönüştürebilmesinden bahsetti. TKP Genel Sekreteri, İş yerinde, okulda, mahallede, siyasi partide... Hayatın her alanında çok daha örgütlü olmalıyız. Örgütlü olmak demek yalnız olmamak demektir. Örgütlü olmak demek bir sorun ya da olanakla karşılaşıldığında yanındakinin elini tutup birlikte yola koyulmak demektir. Örgütlülük demek gencecik insanların gözündeki o umut ışığını yeniden yakmak demektir. Şimdi önümüzde bir seçim daha var. Elbette yerel seçimler önemli. Ama seçim akşamı oyların çalınmasını engellemek için bile örgütlülüğe ihtiyacımız var. Gelin hep birlikte daha örgütlü bir toplum olmak için bir adım atalım. O zaman o hayalini kurduğumuz güzel günler ileri tarihlere ertelenmez. Hepimiz biliriz eşitliğin, özgürlüğün ülkesinde yaşayacağımızı!" cümlelerini kullandı.

resim_2023-08-22_220043813