Gazeteci Bahar Feyzan geçtiğimiz günlerde Türkiye İşçi Partisi'nin seçim öncesi Cumhuriyet Halk Partisi'nden 30 milyon lira aldığını iddia etmişti.

Bu iddia sosyal medyada ve basında gündem oldu.

Türkiye İşçi Partisi, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TİP'ten yapılan açıklamada, "Bahar Feyzan adlı kişinin, partimizin seçim döneminde CHP’den 30 milyon TL aldığına dönük iftirası hakkında parti avukatlarımız suç duyurusunda bulunacak ve hem kendisine hem de bu iftirayı yayanlara manevi tazminat davası açılacaktır." ifadelerine yer verilmişti.

"BİZ PARANIN EGEMEN OLDUĞU DÜZENİ YIKMAK İÇİN BURADAYIZ"

Dün akşam TV100 kanalındaki canlı yayına katılan Genel Başkan Erkan Baş da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erkan Baş, “Gazetecinin kaynağını açıklamak gibi bir zorunluluğu olmadığını biliyorum ancak gazeteci haberine güvense, bir iddia geldiğinde muhatabını arayıp sorar. Sorduğunda gelen cevaba göre ‘Aradım, yanıtlamadı’, ‘Aradım, kaçamak cevap verdi.’ derse bu haber olur. Şu an karşımızda bir haber değil, bir yalan var. Bu partide on binlerce insanın emeği var. Bizim üyelerimiz, çocuğunun süt parasını partiye aidat diye getirip partiyi ayakta tutmaya çalışan insanlar. Hangi partinin genel başkanı kirada oturuyor? Hangi partinin tüm il-ilçe binaları kiralık? Biz, paranın egemen olduğu siyaset düzenini yıkmak için buradayız!” diye konuştu.

"AYNI İTTİFAKTA OLSAK BİLE ETİK DEĞİL"

İddiaları yalanlayan Erkan Baş, sözlerine şöyle devam etti:

“8 saatlik bir programın arasında kanal sahibi Oğuzhan Uğur’un ısmarladığı yemek ve 45 günlüğüne seçim dönemi için kiralayıp ortak olarak kullandığımız ve kimseden gizlemediğimiz bir minibüs, 30 milyon TL aldığımız yalanına yönelik delil olarak kullanılıyor. Aynı ittifakta dahi olsanız, bir siyasi partinin başka bir siyasi partiye bu şekilde yardım yapması bizim açımızdan etik değil. Bunlar, önümüzdeki yerel seçimlere dönük muhalefeti dizayn etme çabasının bir parçası.”

"ARASAYDIM VERECEKLERİ CEVABI TAHMİN EDEBİLİYORDUM"

Daha sonra programa 30 milyon lira iddiasını ortaya atan Bahar Feyzan bağlandı.

Feyzan, "Açıkçası Erkan Başı arasam da alacağım cevabı tahmin edebiliyordum. Yazdığım yazının o kadar emin olmak yerine soru işaretiyle bitirseydim daha iyi olabilirdi. Bunu bir özeleştiri olarak söyleyebilirim. Ama bu haberi yapmayacağım anlamına gelmezdi." diye konuştu.

"EY TİP! AK PARTİ'NİN TA KENDİSİ OLMUŞSUN"

Türkiye İşçi Partisi'nin şikâyetini AK Parti'ye benzeten Feyzan, şöyle devam etti:

"Erkan Baş dedi ki, gazetecilik de asgari norm gerektirir. Doğru ama siyasette de asgari norm gerektirir bazı şeyler. Mesela bir basın açıklaması yapmak için Bahar Feyzan adlı kişiye diye yapmazsın. Bu açıklamayı elbette yalanlarsınız. Ki ben yalanlayacaklarını zaten tahmin ediyordum. Ama "Bahar Feyzan adlı kişi..." dediğinizde ve suç duyurusununda bulunduğunuzda, sanki TİP'in ofisini basmışım gibi... Bunu duyuran kim varsa onlardan da para alacağız, bunları depreme bağışlayacağız diye bir açıklama yaptığınızda, o zaman siyasetin asgari normu da şunu söyler: Ey TİP veya Erkan Baş! Eleştirdiğin AK Parti'nin ta kendisi olmuşsun! Geçmiş olsun! Bende bunu söyleme hakkı doğuruyor açıkçası. "

Editör: Batuhan Yavuz