Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşen yurtdışı uçuşu sırasında kokpitte namaz kılmak isteyen ikinci pilota, 30 yıllık kaptan pilot "Uçuş güvenliğini tehlikeye atabilir" diye karşı çıkmıştı. Olayın ardından ise kaptan pilot ikinci pilotun namaz kılmasını engellediği gerekçesi ile işten çıkarılmıştı. Olay büyük yankı uyandırmıştı. 

Çok tartışılan olayın ardından "kokpitte namaz" tartışması hakkında  THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat açıklama yapmış düzenleme getirileceğini söylemişti. Kokpitte namaz kılmaya olanak tanıyan o düzenleme 24 Ağustos'ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün de onayı ile yürürlüğe girdi. 

KOKPİTTE NAMAZ İÇİN KARAR VERİLDİ

THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi:  "Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir" 

Editör: Aliye Tulum