Türkiye'nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET, Türk Yıldızları ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu uçak, hafif taarruz, eğitim, devriye görevleri ve akrobatik gösteriler için kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, HÜRJET'in bağımsız ve açık semalarda görev yapacağını ifade etti.

HÜRJET, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olan akrobasi timi Türk Yıldızları ile birlikte kol uçuşu gerçekleştirdi. Bu sırada toplamda 17 uçuş gerçekleştirilmiş ve HÜRJET 9 saat 8 dakika süreyle havada kaldı. Son uçuşunda Türk Yıldızları ile birlikte 37 dakika havada kalan HÜRJET, 15 bin 403 fit irtifaya çıkarak 351 knot hıza ulaştı. Uçuş sonrası başarılı bir şekilde piste iniş yapan HÜRJET, "Fil Yürüyüşü" (Elephant Walk) adı verilen bir manevrayı da gerçekleştirdi.

HÜRJET, Jet Eğitim Uçağı Projesi kapsamında birçok görev için test ediliyor. İlk bileşenin nihai montaj hattına taşınması 10 Haziran 2022'de gerçekleşmiş ve motor çalıştırma testi 30 Ocak 2023'te yapıldı. İlk uçuşunu 25 Nisan'da gerçekleştiren HÜRJET, tasarım zarfı içerisindeki uçuş testlerine devam edecek.

Sıcak hava sebebiyle 4 bin 507 kişi hayatını kaybetti Sıcak hava sebebiyle 4 bin 507 kişi hayatını kaybetti

HÜRJET'in Jet Eğitim Uçağı, Akrotim Gösteri Uçağı, Harbe Hazırlık Uçağı, Red Aircraft ve Uçak Gemisine İniş-Kalkış versiyonları bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında yapılan sözleşme çerçevesinde ilk aşamada 4 uçak için anlaşmaya varıldı. İkinci prototipin ise Haziran 2024'te ilk uçuşunun planlandığı belirtdi.