Deprem sonrasında yetersiz kaldığı eleştirileri yöneltilen Kızılay hakkında tartışma yaratan haberler gelmeye devam ediyor. Kızılay'ın depremin üçüncü gününde AHBAP'a 46 milyon TL'lik çadır satışı yaptığının ortaya çıkmasının ardından Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent deprem sonrası Kızılay'dan çadır satın aldıklarını teyit etmişti.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık konuyla ilgili açıklama yaparak ''AHBAP Derneği de Kızılayın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde Kızılay Çadır'dan maliyetine tedarik ederek AFAD'ın gösterdiği yere sevkedip depremzedelerin hizmetine sunmuştur'' demişti.

Sinan Oğan'dan Yavuz Ağıralioğlu'na çağrı: Kitlelerimiz paralel Sinan Oğan'dan Yavuz Ağıralioğlu'na çağrı: Kitlelerimiz paralel

TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Kızılay'ın Türk Eczacılar Birliği'nin ihtiyaç duyduğu çadırları da tanesi 140 bin TL'den sattığı ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi'ne konuşan TEB Başkanı Arman Üney, tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde 5 adet çadırı Kızılay'dan satın aldıklarını söyledi. Üney, bu alım için ödemeyi Kızılay'ın bir iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.'ye yaptıklarını belirtti.

Depremin ilk günü, TEB'e ait bir tır eczaneyi Kahramanmaraş'a gönderdiklerini ancak yıkımın büyüklüğü nedeniyle hemen çadır ve konteyner arayışına girdiklerini belirten Üney, yeterli konteyner ve çadır bulmakta zorlandıklarını, bunun üzerine Kızılay ile temas kurduklarını belirtti. Deprem bölgesinde 28 konteyner ve çadırla gönüllü olarak eczane hizmeti verdiklerini belirten Üney, bunların bir kısmını bağışlarla bir kısmını da satın alarak temin ettiklerini dile getirdi.