TBMM'de fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifinin komisyonda görüşmelerine Komisyon Başkanı AK Partili Mustafa Varank ile CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan arasında gündem olan bir olay yaşandı..

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, komisyonda milletvekillerine ikram edilen kuruyemişi işaret ederek, "Fahiş fiyat diyoruz değil mi? Önümüzde kuruyemiş var, tavuk ve et arasında, kilosu 400 lira. Valla bunu yersek Başkanım, adam başı 60 lira zararımız var. Fahiş fiyat burada işte, fahiş fiyat vergi artışında" diye konuştu. Komisyon Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Arslan’ın bu sözleri üzerine, "Madem bizim örnek olmamız lazım. Bundan sonra bu kuruyemişleri koydurmayalım" dedi.

VARANK: "PAZAR YERİNİ İNTERNET SİTESİNDE KİRAYA VERMİŞ" 

Varank, "Cezalara bile TBMM olarak popülist yaklaşıyoruz. Çünkü oradan belki bir oy gelir diye siyaset yapmaya çalışıyoruz. TBMM olarak bence önce kendimize bakmamız lazım, vatandaşın bizden beklentilerini karşılayacak şekilde kendimize çekidüzen vermemiz lazım, 'araba' diyorsak TBMM'de arabalara bakmamız lazım, 'yemek fiyatları' diyorsak buradaki yemek fiyatlarına bakmamız lazım çünkü sokakta vatandaş bize bunun serzenişini yapıyor" diye konuştu.

Fatih Erbakan yöntemlerini anlattı: Milli Görüş belediyeciliğinde belediyenin borcu olmaz Fatih Erbakan yöntemlerini anlattı: Milli Görüş belediyeciliğinde belediyenin borcu olmaz

Varank, bir internet sitesinde, kapalı pazar yeri ilanın yüksek fiyatla kiralanmaya çalıştığını belirterek, "549 bin lira kiraya vermiş. Normalde diyoruz ki biz, 'Böyle kiralamalar olmasın, belediyelerin hakkı buralar" dedi. Varank, kanun teklifiyle kapalı pazar yerlerinin sadece pazarcılara tahsis edilmesinin öngörüldüğünü söyledi. 

AĞBABA İLE VARANK ARASINDA ŞATAFAT TARTIŞMASI

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba ise enflasyonu ortaya çıkaran sebeplerin düzeltilmediği sürece fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele edilemeyeceğini belirterek "Tabii iyi şeyleri AK Parti hükümeti yapıyor, köprüleri yollar... Ama kötü bir şey olunca kim yapıyor, onu ya faiz lobisi yapıyor ya üst akıl yapıyor. Şimdi de suç üç harfli marketlerde ama Allah için hiç ekonomiyi, ülkeyi yönetenlerin suçu günahı yok. Yakında mahalle bakkallarına da inersiniz. Mazot iki kat artmış, gübre ilaç fiyatları 3 kat artmış, tedbiri marketçilere, stokçulara ceza vererek çözmeye çalışıyorsunuz. Yeni bir hedef yaratıyorsunuz ve o hedef üzerinde Don Kişot'un yaptığı gibi savaşıyorsunuz. Şatafattan, ihtişamdan, israftan vazgeçerseniz bu işler çözülür. Biz sarayın içini görmüyoruz ama yeni alınan belediyeleri görüyoruz. Şehzadeler Belediyesi görse Fatih Sultan Mehmet, 'Niye bunu düşünemedim)' diye kıskanır." diye konuştu.

Komisyon Başkanı Varank, Veli Ağbaba'nın sözlerine "Tekirdağ Belediyesi'ne bir bakın 1100 odalı" diye yanıt verdi. Ağbaba ise, "İhtişam ve şatafatta maşallah elinize su dökemeyiz, Sancaktepe'ye bakın. VİP salonlarını bir görmenizi tavsiye ederim." diye karşılık verdi.

Editör: Aliye Tulum