Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Kamuda Tasarruf Paketi'ni açıklanması ardından birçok tartışma gündeme geldi. Alınan kararlara ilişkin tartışmaların yanısıra tasarruf paketinden önce yapılan harcamalar da gündeme geldi.

Dikkat çeken iddilardan biri de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgiliydi. Belediyenin tasarruf paketinin açıklanmasından kısa süre önce, 63 adet lüks araç kiraladığı öne sürülmüştü.

Sosyal medyada paylaşılan bu iddialar üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

Bugün medyada yer alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için “açık ihale usulüyle yapılan” kiralık araç teminiyle ilgili açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak araç ihtiyacımızı, satın almak yerine maliyet açısından kiralama yöntemi ile karşılamaktayız. Haberlerde konu edinilen ihaleler de bu kapsamda gerçekleştirilmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştirakler her yıl rutin olarak kiralama ihalelerini yapmakta ve sadece ihtiyacı olan araçları kullanmaktadır. Haberde bahsi geçen ve Nisan ayında yapılan ihaleler de açık ihale usulü ile gerçekleştirilmiş, ancak bugüne kadar yükleniciye herhangi bir ödeme yapılmamıştır.

Nevşin Mengü'den Erdoğan'ı kızdıracak 'Sokak Hayvanları' çıkışı Nevşin Mengü'den Erdoğan'ı kızdıracak 'Sokak Hayvanları' çıkışı

Bu yıl içinde Gaziantep Büyükşehir ve iştirakleri bünyesinde kiralık olarak çalıştırılan araçların 64’ü tasarruf tedbirleri kapsamında bir ay önce iade edilmiştir. Ayrıca 2020 yılında yapılan tasarruf çalışmalarıyla daha önceki kiralık araç sayısı yaklaşık yüzde 22 oranında azaltılmış ve bu tasarruf oranı 2024 yılına kadar hem hizmet edilen nüfusun artmasına hem de hizmetlerimizde artış olmasına rağmen korunmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Editör: Nigar Topcu