Tarım Kredi marketinde Ramazan kolisine yüzde 90 zam

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde Ramazan kolisine yüzde 90 zam geldiğini açıkladı. Gürer, 2018 yılında 49 lira olan Ramazan kolisinin geçen yıl 169 liraya bu yıl ise 320 liraya kadar çıktığını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sözcü Gazetesi'ne ekonomi hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her fırsatta, Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış marketlerinde ürünlerin ucuz olduğunu söylemesine rağmen, bu marketlerde de fiyatların geçen yıla göre yüzde 100'e yakın oranlarda arttığına dikkat çeken Gürer, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde geçen yıl 169 lira olan Ramazan kolisine yüzde 89,34 zamla bu yıl 320 liraya çıktığını söyledi. Aynı koli 2018 yılında sadece 49 lira olduğunu belirtti.

Tarım Kredi Kooperatifinden aldığı Ramazan kolisinin içindeki ürünleri tek tek göstererek, ürünlerin geçen yılki fiyatlarıyla bu yılkı fiyatlarını kıyasladı.

Peynir ve zeytin yok; et düşünülmüyor bile

Gürer, Tarım Kredi Kooperatifinden aldığı Ramazan kolisinde 1'er kg bulgur, nohut, pirinç, mercimek, şeker, un, yarım kg çay, 1 litre ayçiçek yağı, 2'şer adet makarna ve 2 şer adet çorba,1 paket tuz ile 830 gram salça bulunduğunu belirtti.

Ramazan kolisinin içinde peynir ve zeytinin olmadığını, kırmızı ve beyaz etin ise bu kolide zaten düşünülmediğini anlatan Gürer, “Ekmek fiyatlarındaki artış da dikkate alındığında bu yıl ramazan sofraları geçen yıla göre nerede ise yüzde 100 artarak kurulacak. Fakir fukara yediğini kısarak bütçesi oranında oruç tutacak” dedi.

"Mutfaktaki yangın devam ediyor"

Gürer, gıda enflasyonunun devam ettiğini, sabit gelirli ve dar gelirlilerin bu yıl da Ramazan ayını çok zor geçireceğini ifade ederek, “Fiyat artışı sürdükçe vatandaşın beli bükülüyor, mutfaktaki yangın devam ediyor. Zam üstüne zam geldikçe huzur gidiyor, dertler artıyor, yoksulluk yaygınlaşıyor. Vatandaş birçok ürünü sofrasına koyamıyor. Sebze ve meyve fiyatlarının yanında özellikle et fiyatlarının son aylarda hızla yükselmesi ailelerin bütçesini zorluyor. Emekli içinse sorun giderek ağırlaşıyor. Bayram ikramiyesinin asgari ücret seviyesine çıkarılsın diye kanun teklifi de verdik. AKP iktidarı bu bağlamda bir türlü harekete geçmedi” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN