Tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir? sorusu araştırılıyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili çalışmaların devam etmesi ve tüm detayların henüz netlik kazanmaması sebebiyle çalışanlar birçok konuda ikilemde kalmıştı. En çok tartışma konusu olan durum ise kıdem tazminatı hakları olmuştu. Özellikle uzun yıllar aynı iş yerinde çalışan kişilerin TES’e geçmeleri durumunda kıdem tazminatlarını uygulamadaki yaş kriteri olan 60 yaşında alma durumlarına karşı net bir açıklama bekleyeme başlamıştı. Peki, bu sistem tam olarak ne yapacak? Nedir bu tamamlayıcı emeklilik sistemi, ne zaman yürürlüğe girecek? Tamamlayıcı emeklilik sistemi zorunlu mu olacak? İşte tamamlayıcı emeklilik sistemi hakkında merak edilenler..

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

TES’in temel amacı emekli olunan dönemde kişinin emekli maaşına ek olarak bir miktar daha ücret alması ve bu sayede emekli olduğunda eline daha fazla ücret geçmesi. Ancak bu ücret 60 yaşından sonra alınabileceği için kıdem tazminatı konusu hala kafalardaki soru işaretini koruyor. Noyan Doğan, Hürriyet’teki köşe yazısında bu konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi “Öncelikle şunun söyleyeyim, kurgulanacak tamamlayıcı emeklilik sisteminin kıdem tazminatı ile hiçbir alakası yok. Bunu niye söyledim? Çünkü tamamlayıcı emeklilik konusu gündeme gelir gelmez kimi kesimlerden ‘kıdem kırmızı çizgimiz’ söylemleri başladı. Yeni kurgulanacak sistem kıdem tazminatı ile ilgili bir düzenleme ya da tasarruf içermiyor.” Öte yandan TES'e geçişte kıdem tazminatı konusuyla ilgili resmi açıklamanın gelmesinin ardından konu netlik kazanacak. Kıdem tazminatı hakkı emeklilik dönemine taşınırsa çalışan 60 yaşına kadar kıdem tazminatını alamayacak. Kadınlar için evlilik, erkekler içinse askerlik durumunun konudan muaf tutulacağı tahmin ediliyor.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ (TES) NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Konuya ilişkin çalışmalar sürerken TES’in detaylarının ilerleyen haftalarda netleşmesi ve 2024’ün son çeyreğinde de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TES ZORUNLU MU?

Uygulamadaki en büyük kafa karışıklıklarından biri de TES’in zorunlu olup olmayacağı yönünde. Bazı ekonomistler TES’in BES’ten farklı olarak zorunlu olacağını öne sürerken, Noyan Doğan ise yazısında “Tamamlayıcı emeklilik sisteminin çalışanlar için zorunlu tutulup, tutulmayacağı konusu ise şimdilik belirsiz.” ifadelerini kullandı.

Ufuk Bayraktar'ın kafesine silahlı saldırı Ufuk Bayraktar'ın kafesine silahlı saldırı

TES KİMLERİ KAPSIYOR?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi zorunlu tutulması halinde tüm çalışanları kapsayacak. Bu nedenle hem işvereni hem de çalışanı yakından ilgilendiriyor.