Flaş olay: Saray, Devlet Bahçeli'nin Süleyman Soylu desteğinden rahatsız oldu Flaş olay: Saray, Devlet Bahçeli'nin Süleyman Soylu desteğinden rahatsız oldu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından Fatih Altaylı'nın programına katıldığı görüntülerden derlediği bir videoyu paylaştı. Başbakanlık döneminde kendisinin de imzasını taşıyan geri kabul anlaşmasının nasıl ve ne zaman yürürlüğe gireceği ve bu anlaşmanın uygulanması durumunda ülkedeki mülteci sayısının kontrolü konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, iktidarın geri kabul anlaşmasını erken başlattığını belirterek, "Bizim artık Avrupa Birliği'nden vize serbestliği istememiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın Avrupa kapılarında beklemesi dönemi sona erecek" şeklinde konuştu.

Kıbrıs müzakereleri nedeniyle AB'ye güven problemi yaşandığını söyleyen Davutoğlu, onların atarsa biz de atarız, imzalarsa biz de imzalarız ve uygularlarsa biz de uygularız politikasını benimsediklerini belirtti. Yaklaşık 4 yıl süren müzakerelerin ardından 2013 yılı sonunda Ankara'da Türkiye ve AB arasında geri kabul anlaşmasının ön anlaşmasının imzalandığını ifade eden Davutoğlu, "2018 Ocak ayında vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasının eş zamanlı olarak yürürlüğe gireceği konusunda anlaşmaya varıldı" dedi.

Davutoğlu, geri kabul anlaşması hakkında, "Aslında bir geri kabul anlaşması var ama vize serbestliği verildiği gün devreye girecek" şeklinde konuştu. Avrupa'daki mültecilerin geri gönderilmesi için Avrupa içinde bir planlama yapıldığının altını çizen Davutoğlu, "Bu anlaşma oldukça sağlamdır. Ben görevden ayrıldığıma kadar bunu uyguladık. İlk uçak seferleri Mayıs ayının başında gerçekleşti. Mülteci kamplarından göçler gerçekleşti. Törenler düzenlendi. Dolayısıyla, iki şeyi garanti altına aldık. Birincisi, Türkiye'deki mülteci sayısının artmayacağıydı. İkincisi ise 1 milyon mültecinin ayrıca Avrupa'ya gönderileceğiydi" şeklinde konuştu.