CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Gökhan Günaydın, Gaziosmanpaşa'da seçim gecesi yaşanan olayları Tele 1 canlı yayınında anlattı. Günaydın, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ilçe seçim kuruluna gelerek bir hakime "Beni gördüğünüzde niye ayağa kalkmadınız" dediğini belirtti.

Günaydın, seçim gecesi oy farkının az olduğu Gaziosmanpaşa'da yaşananları şu şekilde aktardı: Sabah saat 04.00, 1000 oy farkla Gaziosmanpaşa'yı aldık, AKP itiraz ediyor, sandıklar yeniden sayılıyor. Burada gördüğünüz torbalar, bazıları hala geliyor salona, bazıları ise yeniden sayım için ayrılıyor. Hem buralara nezaret etmeliyiz hem de o torbalara kirli ellerin uzanıp da oyları değiştirmesine engel olmalıyız. Biz bunların tamamının ıslak imzalı tutanaklarını almışız, tamamını taramışız, dijital ortama aktarmışız. Artık orada hiç kimse üç kağıtçılık yapamaz. Geriye bir tek şey kalıyor. İtirazla o torbaların içindeki oyları değiştirirlerse, itirazla yapılan tutanaklarda bu sonuçlar değiştirilebilir. O halde benim bunu engellemem lazım"

Süleyman Soylu da oradaydı

Günaydın, olayın detaylarına da değinerek, "Üstelik de oraya sabık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bizden 1 saat evvel gitmiş. Biraz önce araçsallaştırılmış yargıyı, hakimi ve savcıyı eleştirdim ya, orada da bir arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Kendisini tanımam. Bir kadın hakim. Odasına giriyor Süleyman Soylu. Hakim, 'Buyrun' diyor. Hakime diyor ki, 'Beni gördüğünüzde niye ayağa kalmadınız?' Kadın hakim de diyor ki, 'Çünkü ben hakimim'. Kutlamaya gitsem yanlış anlaşılacak diye kutlamadım. Hakimin yaptığı çok önemli bir şey. Hala Cumhuriyet'in böyle hakimleri var" şeklinde konuştu.

Soylu'nun seçim kurulunda olduğunu öğrendikten sonra Gaziosmanpaşa'ya gittiklerini ifade eden Gökhan Günaydın, "Biz il başkanlığındaydık, onu duyunca il başkanı Özgür Çelik'le hemen Gaziosmanpaşa'ya gidelim dedik. Oradaki baskıyı görünce milletvekilimiz Ali Gökçek, Pendik'teydi. 'Rica ediyorum Gaziosmanpaşa'ya geçin' dedim. Biz oraya ulaştığımızda 3 milletvekilimiz kapı gibi orada duruyordu. Onların yanına 2 milletvekili ve 1 il başkanı daha geldi, hadi çalsınlar bakalım" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'den İstifa etmişti: Salim Ensarioğlu'ndan 60 vekil iddiası! İYİ Parti'den İstifa etmişti: Salim Ensarioğlu'ndan 60 vekil iddiası!

Günaydın, AK Parti'nin Gaziosmanpaşa'daki baskılarına rağmen CHP'nin mücadelesinin devam edeceğini vurguladı. Günaydın, partililerin baskılara rağmen hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceklerini ve seçim sonuçlarının doğru şekilde belirlenmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti.

Editör: Nigar Topcu