Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet Buluşmaları kapsamında Konya'da vatandaşlar ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, Konya vatandaşlara çok önemli müjdeleri açıkladı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun sözleri:

TÜRKİYE ARTIK DÜNYA İLE YARIŞMAK ZORUNDADIR

'Bu bölgenin en kadim şehirlerinden birisindeyim ve mutluyum. Türkiye'nin ve dünyanın en lezzetli beyaz kirazının da başkentindeyim, bunu da gayet iyi biliyorum. Ereğli'de olmak, sizlerle birlikte olmak benim de görevlerimden birisidir.

Konya, Hollanda'dan büyük bir il. Türkiye'nin tarımda Hollanda'dan daha ileri olması lazım. BM verilerine göre, Hollanda'nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var, Türkiye ise 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Konya tarımda bir numara ama ciddi sorunları var. Türkiye'nin de sorunları çok büyük, tarımın da sorunları çok büyük.

Türkiye, artık dünya ile yarışmak zorundadır. Türkiye, artık bölgesinin lideri olmak zorundadır.

Sizin özgürlük alanınızı genişleteceğim. Sizin attığınız bir tweet yüzünden anneniz ve babanız endişe etmeyecek, çünkü bilecek ki bu ülkede demokrasi var.

DÜZENİ BEN DEĞİL SİZ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ

Düzeni ben değil, siz değiştireceksiniz. İktidara ben değil, siz getireceksiniz. Gençler dünya siyaset tarihine çok güzel bir armağan bırakacaklar. Siz, otoriter bir yönetimini demokratik yöntemle sandıkta değiştirdik diyeceksiniz.

Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz. KDV'si olmayacak, ÖTV'si olmayacak. Ayrıca hiçbir çiftçinin, hiçbir üreticinin traktörü, hayvanı asla haciz edilmeyecek.

Allah nasip eder 15 Mayıs'ta iktidarız, 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız.

İLK YAPACAĞIMIZ İŞ İSRAFI ÖNLEMEK

Sosyal devlet halkına hizmet götüren devlettir. Bu ne demek. Bu beşli çetelere hizmet değil, vatandaşa hizmet demek. Esnaf kardeşlerim de orta direği temsil eder. Esnaf zor durumda sattığı ürünün yerine yenisini alamıyor. 6 lider söz verdik, Esnaf bakanlığı olacak. Sicil affı çıkaracağız. O konuda hiç kimse endişe etmesin. Pandemi döneminde zor durumda kaldı, uzun süre dükkanlar kapalı kaldı. O dönemde çektikleri kredilerin faizlerini sileceğiz. Stopajı da sıfırlayacağız, yok öyle bir şey. İsraf haramdır diye biliyoruz, israf haramdır diye inancımızda var. İlk yapacağımız iş israfı önlemek. Kararname çıkaracağım.

Parlamentodan süratle yasa çıkartacağız. Aile toplumun temel taşıdır. Hiçbir aile kendini sahipsiz hissetmesin. Her aile sosyal devletin koruması altında olsun. Aile destekleri sigortası çıkartacağız. 1971'den beri çıkması gereken bu kanun çıkmadı. Size yardımlar yapılıyor oyunuzu bize verin, yoksa yok diyorlar. Biz hiçbir ayrım yapmayacağız. Hiçbir kadını bir erkeğe muhtaç ettirmeyeceğiz.

İsrafı engelleyince Türkiye güçlü, zengin bir ülkedir.

Her çocuk okulda sağlıklı bir şekilde beslenecek. Hiçbir aileye yük olmayacaklar, zengin fakir ayrımı olmayacak, herkes aynı çantadan beslenecek. İktidarımızda göreceksiniz 2 kilo et 1 gram altın etmeyecek!

Mülakat kalkacak, torpil bitecek... Kul hakkını yedirmeyeceğiz. Herkesin hakkını teslim edeceğiz.

2 bin 400 yıl önce söylenmiş, devleti yönetenler yönetirken zenginleşirlerse artık halkı değil kendi mal varlıklarını düşünürler. Mal varlığımı açıkladım, adaylığım kesinleştiğinde bütün Türkiye'ye göstereceğim, herkes görecek.

Temiz bir siyaset getireceğiz. Vatandaş-siyasetçi arasında güven köprüsünü yeniden inşa edeceğiz. Halka doğruları söyleyen halktan yana olan yeni bir anlayışı getireceğiz.

İki değerleri arkadaşım var onlarla beraber geldim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ne dedik birleşe birleşe kazanacağız. Birleşe birleşe Türkiye'nin sorunlarını çözeceğiz. 5,5 milyon gençten söz istiyorum. Her arkadaşınızı ikna edeceksiniz, sandığa gidecek ve Millet İttifakı'na oy verecek. Benim de sözüm söz!