Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Ata İttifakın parti temsilcileri ve yöneticileriyle bir araya geldi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir arada olmalarının sebebini resmi olarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı statüsünü ilan etmek olduğunu, ittifakı oluşturan partilerin resmi olarak sahada olduklarını açıklayan Oğan, yaptığı basın toplantısıyla seçim vaatlerini sıraladı ve 'Bizi desteklediğini açıklayan 10 siyasi parti ve genel başkanlarını da süreç içerisinde açıklayacağız' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenen Oğan, 'Bugün İçişleri, Süleyman Soylu'nun çiftliği haline gelmiştir. Onun destekleyen gazetecilere, korumalara araçlar tahsis ediliyor. Bu kafayla yönetim anlayışını bitireceğiz. Devlet şahısların çiftliği değildir. Hele hele Süleyman Soylu'nun babasının çiftliği değildir' dedi. Oğan şunları söyledi:

'KÖHNELMİŞ BİR SİYASET ANLAYIŞI VAR'

Türkiye 20 yıllık AKP döneminde çok yoruldu ve yıprandı. Sayın Erdoğan 20 yıldır iktidardayken, millet ittifakını oluşturan siyasi partiler ve genel başkanları da 20 yıldır muhalefetteydi. Türkiye bugün köhneleşmiş bir siyaset anlayışı ve yapısıyla karşı karşıyadır. AKP hükümeti, bu kadar adaletsizlikleriyle, yolsuzluklarıyla bunca yıl iktidardaysa emin olunuz ki çok iyi olduğu için değil… Muhalefetin yetersiz olduğu için de iktidar da.

'KLASİK SİYASET ANLAYIŞINI BİTİRECEĞİZ'

Biz Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın dışında Türk milliyetçileri ve Atatürkçülerin önüne bir seçenek sunma amacıyla yola çıktık. Biz bu süreç içerisinde temiz bir dil kullanacağız. Bizim derdimiz kişilerle değil. Türkiye, Sayın Erdoğan'ın dilinden yoruldu. Biz, Türkiye'deki klasik siyaset anlayışını bitireceğiz. Türkiye, bunlardan yoruldu.

'ÖZGÜRCE GAZETECİLİK YAPACAKSINIZ'

Basın mensupları bizi görmezden geliyorlar. Biz sizin içinde güzel bir Türkiye arzuluyoruz. Sizin de baskılardan kurtulduğunuz, gazeteciliğinizi özgürce yapabileceğiniz özgür bir Türkiye inşa edeceğiz. O yüzden korkmayın, yılmayın. Çok fazla bir süre kalmadı. Türkiye'de özgürce gazetecilik yapacaksınız. Baskıcı bir zihniyetle yeni bir Türkiye inşa etmek mümkün değil.

'SİYASİ PARTİLER KANUNU İLE BAŞLAYACAĞIZ'

Türkiye'yi HDP'ye ve HÜDAPAR'a teslim etmeyeceğiz. Hiç kimsenin, hiçbir siyasi parti liderinin, hiçbir Cumhurbaşkanı adayının dokunmak istemediği siyasi partiler kanunu ile başlayacağız. Demokrasi önce siyasi partilere gelecek. Biz demokrasiyi Türkiye'nin bütün kurum ve kuruluşlarına yerleştireceğiz. Kurumsal demokratik anlayışı hakim kılacağız.

Ev tadilat yardımı ve eşya yardım parası 70 bin TL ödenecek! İşte devlet desteğinin başvuru şartları Ev tadilat yardımı ve eşya yardım parası 70 bin TL ödenecek! İşte devlet desteğinin başvuru şartları

'AFET BAKANLIĞI KURACAĞIZ'

İlk işlerimizden birisi de Afet Bakanlığı'nı kurmak. Liyakatli kadrolarla özellikle de bu konularda ciddi çalışmalar yapan sivil sektörü de bu işin içerisine dahil etmektir. Sen ben anlayışını ortadan kaldıracağız, siyasetimizin temelinde biz olacağız, siyasetimizin temelinde yandaşlık olmayacak, siyasetimizin temelinde liyakat olacak.

'HER BAKAN GELDİĞİNDE EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞMEYECEK'

Bu ülkenin eğitim sistemini bakandan bakana değişir olmaktan kurtaracağız, her bakan geldiğinde eğitim sistemi değişmeyecek, vatandaş devletten korkmayacak. İnsanlar Tweet atmaktan korkuyor, insanlar 3 kişi bir araya geldiğinde eleştirel konuşmaktan korkuyor. İmza sürecinde biz bunu yaşadık. İmza atarsam çocuğumun işine engel olur mu? İmza atarsam fişlenir miyim? Bunu biz sahada çok gördük. Anayasal bir haktır imza. Biz bu ceberrut anlayışı yıkacağız.'

'TEHDİT DİLİNİ KALDIRACAĞIZ'

Bugün İçişleri, Süleyman Soylu'nun çiftliği haline gelmiştir. Onun destekleyen gazetecilere, korumalara araçlar tahsis ediliyor. Bu kafayla yönetim anlayışını bitireceğiz. Devlet şahısların çiftliği değildir. Hele hele Süleyman Soylu'nun babasının çiftliği değildir. Tehdit dilini ortadan kaldıracağız, kimse vatandaşı tehdit edemeyecek biz varız. Nerede vatandaş tehdit edilirse karşısında bizi bulacak. Bitti o günler artık.

'RANT EKONOMİSİNİ BİTİRECEĞİZ'

Siyasetimizin temelinde üretmek olacak, üretkenlik olacak. Rant ekonomisini bitireceğiz, Türkiye'yi betona boğulmaktan kurtaracağız. Ben tarlada doğdum. Çocukluğum tarla da geçti. Beton ekonomisini bitireceğime söz veriyorum. Yeşil bir Türkiye'yi beraber inşa edeceğiz.

'ÜRETİME YÖNELİK PROGRAMLA GELECEĞİZ'

Türkiye'yi yeniden rayına oturtacağız, bütün kurum ve kuruluşlarıyla. Artık o klasik yönetim anlayışından kurtulmuş, üretime dönük yepyeni bir programla Türk Milleti'nin karşısındayız. 'Dijital Anadolu' projemiz var. Yeşil enerjiyi Türkiye'nin ana enerjisi haline getireceğiz. Bu verimliliği Türkiye'de israfı bitirerek yapacağız.

'ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLEYECEĞİZ'

Sığınmacılar ve kaçaklar ülkelerine gönderilecek, çiftçilerimize alım garantisi verilecek, gıda güvenliğini sağlayacağız. Türkiye üretim yapacak, Türkiye kendi kendine yeter hale gelecek. Bunun için çiftçilerimizi destekleyeceğiz. Çiftçinin halinden anlayarak destekleyeceğiz, göstermelik birkaç uygulamayla değil.'

'KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ'

Andımızı yeniden okullarımızda okutacağız, terörü bitireceğiz, bir daha bu ülke de siyasi cinayetler olmayacak, mafyacıların, torbacıların bu ülke de cirit attığı bir sistem olmayacak, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız, devletin kuralı neyse onlar olacak.'