Hükümet, 4A SGK kategorisinde olanlar ile 4B BAĞ-KUR kategorisinde olanların prim gün sayısını eşitlemek için çalışma başlattı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun,  erken emeklilik tartışmaları ile ilgili merak edilenleri sosyal medya hesabından açıkladı. Kanun düzenlemesi yürürlüğe girdiği takdirde 9000 gün prim değil 7200 gün prim ödeyerek emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Meclis’in açılacağı tarihi işaret ederek “Ekim’de TBMM’de BAĞ-KUR’lular için önemli bir yasal düzenleme olacak” ifadelerini kullandı.

BAĞ-KUR’LULAR DAHA AZ PRİM ÖDEYEREK EMEKLİ OLACAK

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, şunları söyledi:

“Ekim’de TBMM’de BAĞ-KUR’lular için önemli bir yasal düzenleme olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan asgari ücret açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan asgari ücret açıklaması

BAĞ-KUR prim gün sayısı 7200 güne düşecek haberleri yer yerde yayınlanıyor.

BAĞ-KUR’da erkekler 9000 günle emekli oluyor, prim günü 7200 güne düşecek, öyleyse kadınlarda da 7200 günle emeklilik 5400 güne mi düşecek?

BAĞ-KUR’lu derken kimleri kapsayacak, tüm BAĞ-KUR’luları kapsayacak mı?

* Şirket ortakları

* Şahıs işletmeleri

* Basit usul işletmeler

* İsteğe bağlı prim ödeyenler

* Yurt dışı borçlanması yapanlar

Yani son 1260 günden daha fazla sigorta primi BAĞ-KUR olan herkesi kapsayacak mı, işte bu durum bilinmiyor. Yasa teklifi Meclis’e geldiğinde öğreneceğiz…”