Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz TV100 kanalında açıklamalarda bulundu. Yılmaz; sahte emekliliğe ve sigortaya, hem para hem de hapis cezasının yolda olduğunu ifade etti.

Daha önce Bakan Işıkhan ''Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu"nu kurduklarını duyurmuştu. Bu platformla bir iş yerinde çalışmadığı halde sigorta girişi yapılanlar fark ediliyor. Artık sahte emekliliğe ve sahte sigortaya kuvvetli cezalar gelecek.

Yılmaz açıklamasında, “Çeşitli bireyler sahte sigortalılık ve sahte iş yeri yöntemleriyle haksız kazanç sağlamaya çalışıyor. Bu konuda yasama organı tarafından bir platform oluşturuldu ve Sosyal Güvenlik Kurumu bu platform aracılığıyla incelemelerini başlattı” diye konuştu.

Hapis cezalarının verileceğini vurgulayan Yılmaz, bu tür suçların 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla sonuçlanabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan konuyla alakalı açıklama yapmış,''Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu"nu kurduklarını duyurmuştu.

Bu uygulamayla birlikte, tespit edilen sahte sigortalıların bağlanan aylıklar iptal edilecek. Yatırılan paralar faiziyle geri alınacak. Ardından ise suç duyurusunda bulunulacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan korkutan rapor! İstanbul plajları kırmızı alarm veriyor Sağlık Bakanlığı'ndan korkutan rapor! İstanbul plajları kırmızı alarm veriyor

Bu suçu işleyen işverenin ise tescil kaydı, e-sigorta şifresi, ve iş yeri sicil numara iptal edilecek.

Editör: Gülşah Yıldız