Kalem işçilikleri ile görenleri mest eden, yurt dışından pek çok turisti ağırlayan Akköy Camii yıkılma tehlikesi altında.

Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, uzun zamandır restarasyon bekleyen 150 yıllık Akköy Camii'ne dikkat çekerek koruma altındaki yapının yıkılma tehlikesine işaret etti. Gelecek Partili Ün'ün açıklamalarına göre restorasyon için sit alanı ilan edilmesi ve yapılaşmanın yasaklanacak olması Pamukkale Belediyesi'nin olası toplumsal tepkiyi gözönünde bulundurarak çekimser kalmasına sebep oluyor. Sema Silkin Ün, camiinin bu kışı atlatabilmesi için acilen harekete geçilmesi ve mülkiyetin Vakıflara devredilmesi gerektiğini ifade etti.

Akköy Camii'ne ilişkin görüntüler paylaşan Gelecek Partisi Milletvekili Ün'ün sosyal medya platformu Twitter'da yaptığı açıklama şu şekilde:

KORUMA ALTINA ALINDI ANCAK RESTORASYONA İLİŞKİN GELİŞME YOK

"Denizli Pamukkale ilçemizde bulunan tarihi Akköy Yukarı Camii’nin akıbeti, tarihi eserlerimiz konusunda hassasiyet gösteren sanat tarihçilerimiz, akademisyenlerimiz ve vatandaşlarımız tarafından zaman zaman gündeme getirilmektedir.

150 yıllık Akköy camii, orijinalliği sınırlı müdahalelerle bugüne dek korunmuş bir camimizdir. Caminin kapasite yetersizliği ve yıpranmışlığı sebebiyle hemen yanına 2008 yılında hayırseverlerce yeni bir cami inşa edilmiştir.

İlgili yıllarda tarihi caminin restorasyon ihtiyacına dair yazılı taleplerde bulunulmuş konu yetkililerin gündemine girerek koruma kararı alınmış ancak restorasyona dair bir gelişme kaydedilmemiştir."

Oscar adayı Kuru Otlar Üstüne seyirci karşısında! Oscar adayı Kuru Otlar Üstüne seyirci karşısında!

OLASI TOPLUMSAL TEPKİ BELEDİYENİN ADIM ATMASINI ZORLAŞTIRIYOR

"Yasa gereği tarihi eserlerin bulunduğu alanlarda, sit alanı sayıldığından yapılaşmaya gidilemez. Restorasyonun mülkiyet sahibi Pamukkale Belediyesi tarafından projelendirilmesi gerekir. Ancak yasa ve olası toplumsal tepki belediyenin bu konuda adım atmasını zorlaştırmaktadır."

BU KIŞ CAMİMİZİN SON KIŞI OLMA RİSKİ VARDIR

"Mevcut durumda önemli bir tarihi eserimiz çözümsüzlüğün kurbanı olmaktadır. Bu çözümsüzlük eserimizi ihya etme iradesi gösteremeyen bizlere yakışmamaktadır. Tavandan giren yağmur suları tahribatın bedelini ağırlaştırdığından bu kış camimizin son kışı olma riski vardır."

ESER MÜLKİYETİ VAKIFLARA DEVREDİLMELİ

"Konunun tarafı kurum yöneticilerimiz ile görüştüm. Maksadımız sorumlu aramak değil çözüme yönelik bir yol aramaktır. Gelinen aşamada en hızlı çözüm eserin mülkiyetinin Vakıflara devredilmesidir.

İvedilikle harekete geçilmezse vebalinin ağır olacağını üzülerek hatırlatmak durumundayım. Eserin ihyasına yönelik girişimlerin bu vesile ile başlatılmasını umuyorum"