Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlere ilişkin açıklanan Milletvekili aday listelerini Dijitalgaste'ye değerlendirdi. Selçuk Özdağ, CHP listelerinden milletvekili olan partilere gelen eleştiriler için "Bizim CHP'ye ihtiyacımız, onun bize ihtiyacı kadardır. CHP'nin oyu yüzde 27-28 bandında, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi gibi partilerin oylarını almadan Cumhurbaşkanı seçimi kazanılamıyor" dedi.

Selçuk Özdağ, listelerle ilgili yaptığı değendirmede parlamento çoğunluğunun önemine dikkat çekti. Özdağ "Bu seçim kanununu yangından mal kaçırırcasına AK Parti ve MHP, muhalefeti bay pas ederek yaptı. Bu yasa ile beraber 6'lı masayı ikiye, üçe bölmek istediler. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Seçim kanununa göre her ilde  1. ve 2. gelen partiye yarıyor bu yasa. Türkiye'ye kötülük yapmıştır Erdoğan ve Bahçeli. Bu ucube sistemle devam etmesi çok zor. Seçim kanunu yaparken ileriyi hesap edemediler. Bir siyasetçi 4 yıl sonrasını göremez mi, göremediklerini gösterdiler. Bizlerin Meclis'te çoğunluğu elde edip bu yasayı değiştirmemiz, referandumla birlikte de parlamenter sisteme geçmemiz gerekiyor.  Bunun için ben diyorum ki milletimize "Bu listeler değişime adım atmak için yapıldı bize meclis çoğunluğu verin."

Şimdi İYİ Parti 16 ilde ittifakla birlikte hareket edecek, diğer illerde kendi listeleriyle birlikte girecek seçime. Gönül isterdi ki bu 16 ildeki bütünlüğü tüm Türkiye'de yapalım." ifadelerini kullandı.

BİR KAÇ GÜN SANCILI GEÇER

Milletvekili listeleri nedeniyle çeşitli istifaların ve eleştirilerin doğal karşılanması gerektiğini belirten Selçuk Özdağ, "bu birkaç gün sancılı geçer, siyaseten bunlar normaldir" dedi.

Gelecek Partisi ile ilgili olarak CHP listelerinden 19 Gelecek Partili ismin milletvekili adayı gösterildiğini bunun yaklaşık 12-13'ünün seçilecek yerlerden olduğunu belirten Selçuk Özdağ, bazı ünlü isimlerin ve CHP tabanından kişilerin CHP'ye olan eleştirilerini de cevapladı. 

BİZİM CHP'YE İHTİYACIMIZ ONLARIN BİZE İHTİYACI KADAR

"CHP'nin de zorlukları var. İYİ Parti bizle işbilirği yapmak istemedi 16 il dışında. Bütün parti liderleri şunu bilmek zorunda Meclis çoğunluğunu kazanmak zorundayız. Bu zorunlu bir işbirliğidir. Zaten CHP'nin şu an oy oranı 27, diğerilerini de toplayınca ancak Cumhurbaşkanlığı alınıyor. Mesele Türkiye'de Cumhurbaşkanlığını kazanmak ve parlamentoda çoğunluğu kazanmaktır. Bu eleştirileri yapanlar küçük düşünüyor demektir, amuda kalkarak siyaset yapıyor demektir. CHP Atatürkün partisiymiş! Herkes Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin partisi. Benim yüzde 3'üm DEVA'nın yüzde 3'ü çok önemli. Çünkü bu şekilde Cumhurbaşkanlığını kazanmak için zorunlu bir iş birliği yaptığımızı bilerek konuşulması gerekir. Kimse bugünü düşünmesin yarını düşünsün. Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini kurarken yaptığı stratejik hamlelere baksınlar. Bizim CHP'ye ihtiyacımız, onların bize ihtiyacı kadardır. "