Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık'ı ziyaret etti. Medyascope'tan Ferit Aslan'ın haberine göre, Demirtaş, Sakık ile bir araya gelerek yaklaşan yerel seçimleri değerlendirdi.

Demirtaş, yerel seçimlere katılmak için DEM Parti'nin düzenli bir hazırlık yapması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, son genel seçimde yaşanan kayıpların telafi edilmesi gerektiğini belirterek, "DEM Parti kimsenin payandası değil" şeklinde konuştu. Demirtaş, partinin bağımsız bir siyasi güç olduğunu vurgulayarak, destek almadan kendi varlığını sürdürebileceğini söyledi.

AK Partili Belediye Başkanı fuhuş operasyonunda tutuklandı AK Partili Belediye Başkanı fuhuş operasyonunda tutuklandı

Güçlü Destek Görmedik

Sakık, DEM Parti’nin büyükşehirlerde kendi adaylarını çıkarması gerektiğini ifade ederek, “Benim kişisel görüşüm, 2 seçimdir CHP’nin adaylarına oy verdik ama bize yapılan antidemokratik saldırılara karşı cılız bir iki tepki dışında güçlü bir destek göremedik” dedi. 

Ağrı Milletvekili Sakık “Biz onlarla hiçbir protokol imzalamadık ve beklenti içinde olmadık sadece demokrasi talebimiz oldu” dedi. 

3. Yol Siyaseti Olarak Demokratik Siyasetin Gelişmesidir

Sakık, kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söylediklerinde bazı kesimlerin bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kaybedeceği gerekçesiyle tepki gösterdiklerini hatırlatarak şu ifadelerde bulundu:

“Şimdi kendi adaylarımız ile seçime gireceğiz diyoruz, onlar ‘İmamoğlu kaybeder’ diyorlar. Bu bizim sorunumuz değil. Bizim için önemli olan birbirine benzeyen iki bloğun kayıp ve kazancı değil, bizim için önemli olan 3. yol siyaseti olarak demokratik siyasetin gelişmesidir.”
 

Editör: Şevval Başçakır