Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, Halk TV canlı yayınında konuştu.Barkın, 'Sedat Peker'in can güvenliğinden kaygı duyan bir kişiyim. Kendisi ile her gün görüşürüm' diye konuştu.Peker'in bir pasaportu olmadığı için herhangi bir ülkenin elçiliğine giderek kendini tanıtamayacağını ve başka ülkeye iltica etmesinin zor olduğu söyleyen Barkın, Birleşik Arap Emirlikleri geleneklerinde kendilerine sığınan bir kişinin iade edilmemesi olduğunu hatırlattı ancak bunun bir veri olamayacağını belirtti.

İADE ANLAŞMASI BULUNMUYOR

Barkın son zamanlarda Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yakınlaşmadan hem yurttaş olarak hem de müvekkili açısından endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. Barkın'ın aktardığına göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasında bir iade anlaşması da bulunmuyor.Barkın 'tehdit alıp almadığı 'sorusuna 'Sedat Peker bir kamikaze tweeti mi atacak bunu bilmiyorum. Belgelerini nerede saklıyor? Onu da bilmiyorum. O yüzden de tehdit almıyorum' dedi. Barkın, Sedat Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki son durumunu da anlattı.

SEDAT PEKER YENİ PAYLAŞIM YAPACAK MI?

Barkın 'Seçimden 2 ay önce paylaşım yapacağını söyledi? Sizce ne yapacak?' sorusuna şu yanıtı verdi:'Bana sorarsanız hem yurttaşlar ve basın mensupları ve siyasi partiler kendi sorumluluklarını yerine getirmeli. İçtenlikle yanıt veriyorum. Bilmiyorum. İmasından bile edinmiş değil. Kafkas geleneğinden bahseden bir kişinin yapacağının kestirilemeyeceğini biliyorum. Kendisi bakıyor ve tebessüm ediyor.'Sedat Peker'in sözcüsü olmadığını söyleyen Barkın 'Sedat Peker'in bir sözcüye ihtiyacı olabileceğini bir sözcü ile çalışabileceğini düşünmüyorum. Bir danışmanı bir basın danışmanı olmayacağı gibi... Sedat Peker danışmaz. Düşünür dinler. Ne karar verir bilmezsiniz siz. Uygulayınca görürsünüz' diye konuştu.