Seçim zamanı da slogan da değişti! İşte yeni tarih

Depremlerin ardından gelen yıkımla birlikte seçim takvimi de tartışmaya açıldı. Seçim tarihine ilişkin kulis bilgileri dış basında yer alırken Reuters üst düzey bir hükümet yetkilisinin seçimler için 18 Haziran tarihini işaret ettiğini bildirdi. Başka bir yetkili ise Yeter söz milletindir' yerine 'Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz' sloganının kullanılacağını belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin 42 bini aşkın kişinin ölümüne sebep olmasının ardından seçim takvimine ilişkin tartışmalar dış basında da yer buluyor. Daha önce seçim için Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs 2023 tarihini işaret etmişti.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar seçimlerin 14 Mayıs'ta düzenleneceğini söylerken, İngiltere merkezli Reuters, seçimin 18 Haziran'da yapılması görüşünün öne çıktığını bildirdi.

Reuters'a konuşan hükümet yetkilisi, "Seçimlerin 18 Haziran'da yapılması konusunda anlaşmaya varılması çok muhtemel" dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşeceğini belirterek iki parti arasında bazı temaslar olduğunu, nihai kararın liderler tarafından verileceğini söyledi.

'ERDOĞAN VE BAHÇELİ ONAYLAYACAK'

Başka bir kaynak ise, "Seçimler için 14 Mayıs erken bir tarih gibi görünüyor. İki lider de, 18 Haziran'ı onaylayacak" ifadelerini kullandı. Üst düzey hükümet yetkilisi, seçimlerin 18 Haziran'da yapılması gerektiği görüşünün ağırlık kazandığını aktardı.

'YETER SÖZ MİLLETİNDİR' SLOGANI İPTAL

Öte yandan, depremden etkilenenlerin konutların temelinin mart başında atılmasının planlandığını hatırlatan başka bir hükümet yetkilisi, "Yeter söz milletindir" sloganının da rafa kaldırılacağını söyledi. Söz konusu isim, "Kayıplar çok ağır ancak o tarihe kadar en azından fiziki olarak bile olsa bir miktar depremin izlerinin silinip insanların oturabileceklerini görecekleri inşaatlar yükselmeye başlayacak. Daha önce 'yeter söz milletindir' olarak belirlenen sloganın yerini 'Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz' sloganı alacak" dedi ve Cumhur İttifakı'nın kazanma ihtimalini yüksek gördüğünü söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN