Bugün akşam saatlerinde TTK Amasra Müessesesi'ndeki patlamada 14 işçi hayatını kaybederken 49 işçi riskli bölgede kurtarılmayı bekliyor.

Maden-İş sendikasının açıklamasına göre patlamanın sebebi grizu (belirli konsantrasyonlara eriştiğinde patlayıcı hale gelebilen, zehirli bir gaz) patlaması. Daha sonra alana gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de ilk belirlemelerin bu yönde olduğunu söyledi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Twitter hesabı üzerinden Sayıştay'ın 2019 raporunu paylaşarak kurumun grizu patlamasına karşı uyardığını yazdı.

Buna göre Sayıştay raporunda, üretim derinliği -300 metreye ulaştığı için çalışılan damarlarda gaz içeriklerinin yüksek olduğunu, ani gaz degajı ve grizu patlama riski arttığı uyarısı yer alıyor.

Yavuzyılmaz'ın paylaştığı raporda şunlar yazıyor: '2019 yılında müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu neden müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra 'Kurum Degaj Yönergesi' hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir.'

Halk TV'den Hazar Dost'un aktardığına göre Sayıştay'ın 2017 raporunda da uyarılar yer almış. Raporda ocağın ana havalandırmasının tersine çalışabilecek durumda olmadığı belirtilirken işçi güvenliği ekipmanlarının yeterli olmadığı vurgulanmış. Ayrıca, bu eksiklerden kaynaklı olarak işletmeye 146 bin TL para cezası kesildiği ve indirimle 109 bin TL ödendiği anlaşılıyor.