Türkiye'de yaklaşık 61 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart'ta sandığa gidecek. 31 Mart 2024 yerel seçimlerine kısa bir zaman kala, sandık görevlilerinin iftar için mola verip vermeyeceği merak konusu oldu.

Erdoğan, İliç'teki maden faciasında 66 gün sonra bedeni bulunan işçinin ailesi ile görüştü Erdoğan, İliç'teki maden faciasında 66 gün sonra bedeni bulunan işçinin ailesi ile görüştü

Ramazan ayına denk gelen seçimlerde, oy sayım ve döküm işlemlerinden sorumlu sandık görevlilerine yanıt YSK'dan geldi.

Sandık Görevlileri İftarda Mola Verecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimi öncesinde, sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde mola verip veremeyeceği konusunda önemli bir karara vardı.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın YSK'ya gönderdiği yazıda, ramazanda sadece su ile orucun açılması durumunda sağlıklı oy sayımının yapılamayacağı ifade edildi ve sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği soruldu.

YSK 'Oy Sayımında İftar Molası Yok' Dedi

YSK, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair Genelge'ye atıfta bulunarak, oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğini hatırlattı. Bu nedenle sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde mola veremeyecekleri kararını aldı.

YSK'nın aldığı karar doğrultusunda, oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması için sandık kurulu görevlilerinin iftar saatlerinde mola verilmeyecek.

Editör: Nigar Topcu