Türkiye'nin roman yazarlarından Pakize Başaran, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bir süredir bağırsak kanseri tedavisi görüyordu. Başaran, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak 102 yaşında hayatını kaybetti. Başaran'ın cenazesi, yarın Haydar Çavuş Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Bandırma Kent Mezarlığı'na defnedilecek.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Meriç Başaran ile 2019 yılında vefat eden yönetmen Tunç Başaran'ın annesi olan Pakize Başaran, Balıkesir'deki Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir süredir bağırsak kanseri tedavisi görüyordu. 102 yaşındaki Başaran, doktorların tüm çabalarına rağmen yaşamını yitirdi.

Başaran'ın cenazesi, yarın Haydar Çavuş Camii'nde ikindi namazına müteakip düzenlenecek törenin ardından Bandırma Kent Mezarlığı'na defnedilecek.

Aşık Veysel topraktan yapılan dev portre ile anıldı Aşık Veysel topraktan yapılan dev portre ile anıldı

PAKİZE BAŞARAN KİMDİR?

Müzisyen Ömer Musiç ve Naile Aykut Musiç'in üç kızının ortancası olarak 1921 yılında Bandırma'da dünyaya gelen Pakize Başaran, 1941'de İstanbul İkinci Noterliğinde noter memurluğuna başladı.

Noterlikte çalışırken tanıştığı gazeteci Tarık Mümtaz Göztepe'nin teşvik etmesiyle yazım hayatına adım atan Başaran'ın ilk öyküsü "Hacı Nine" 31 Ocak 1948'de Yeni Sabah Gazetesi'nde, ilk romanı "Benim Doktorum" ise 1951'de yayımlandı.

Radyoda piyesleri yayınlanan sanatçı, Fikri Başaran ile evlendi. Pakize Başaran'ın bu evliliğinden yönetmen Tunç Başaran ve oyuncu Meriç Başaran dünyaya geldi.