Yalova açıklarında bu sabah saatlerinde meydana gelen deprem korkuttu. İstanbul'da da hissedilen depremin ardından  Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Mynet'e dikkat çeken açıklamalar yaptı. Peki İstanbul depremini tetikler mi, etkisi ne olur? Büyük deprem yaklaşıyor mu? İşte Ahmet Ercan'ın açıklamaları..

Yalova'daki deprem sonrası Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hem rahatlattı hem de uyardı. Prof. Dr. Ercan, beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili de tarih verdi.

"BUNLAR DEPREM DEĞİL DEPREMCİK"

"Bizler 4'ten daha küçük olan sarsıntılara deprem değil, depremcik diyoruz. Bu depremciklerin bilimsel veri dışında herhangi bir tehlikesi söz konusu değil.

Bakan Özhaseki uyardı! O bölgelerde şiddetli yağış ve fırtına olacak Bakan Özhaseki uyardı! O bölgelerde şiddetli yağış ve fırtına olacak

"BÖLGEDE ÇOK DAHA BÜYÜK DEPREMLERİ GÖRECEĞİZ"

Beklenen büyük İstanbul depreminin ayak sesleri de değil. Dolayısıyla Kuzey Marmara'da deprem olmadan önce bunun gibi hatta bundan çok daha büyük 5, 5.5 ve 6 büyüklüğündeki depremleri bizler göreceğiz.

"İSTANBUL DEPREMİYLE DOĞRUDAN İLGİSİ YOK"

3,5 büyüklüğündeki depremler, dolayısıyla yüzlerce oluyor. Bunların İstanbul depremiyle doğrudan bir ilgisi yoktur. Bu İstanbul depreminin yakınlaştığına dair bir işaret de değildir. Yani panik yapılacak bir neden yok.

"İSTANBUL DEPREMİ YAKLAŞIYOR AMA..."

Bu depremden bağımsız olarak ise İstanbul depremi her geçen gün yaklaşıyor. Ancak denildiği gibi 'kapının ağzında' gibi bir durum söz konusu değil. 24 yıldır her an deprem olacakmış gibi açıklamalar yapılıyor ama işte bugünlere kadar geldik. Bu tezlerin doğru olmadığı zaman içerisinde anlaşıldı.

"2045'TEN ÖNCE BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİ BEKLEMİYORUM"

Ben 1999 yılından bu yana söylediğim gibi İstanbul'da 2045'ten önce büyük bir deprem beklemiyorum

Editör: Aliye Tulum