Rusya Savunma Bakanlığı'nın kimyasal, radyoaktif ve biyolojik savunma dairesi başkanı Igor Krylov, 16 Ağustos 25 Ağustos Çarşamba günü ABD'nin yeni bir şeytanca salgın için hazırlanmaya başladığını söyledi.

"Sputnik" haber ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Kimyasal, Radyoaktif ve Biyolojik Savunma Daire Başkanı gazetecilere şunları söyledi: ''Bu bölümün öncelikli alanları arasında virüsleri ve genetiği değiştirilmiş türlerini önlemek için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları ve biyolojik üretimde ileri teknolojilerin tanıtılması yer alıyor. Ulaştığımız bilgilere göre ABD, 2019'da olduğu gibi viral mutasyon araştırması yaparak yeni bir pandemiye hazırlanmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca biyolojik nitelikteki kritik durumlar yaratarak sözde savunma biyolojik teknolojilerini saldırı amaçlı ve küresel yönetim amaçları için kullanabilir''

Son zamanlarda, ABD başkanlık seçimleri için Demokrat aday olan Robert Kennedy Jr., bu tür silahları geliştirmek amacıyla Ukrayna'da ABD biyolojik laboratuvarlarının varlığını doğruladı. 

Nisan ortasında, bir Rus parlamento komisyonu, Ukrayna'daki ABD yönetimindeki biyolojik laboratuvarların faaliyetlerine ilişkin soruşturmaya ilişkin nihai raporunu yayınladı. Bu belgeye göre, Pentagon'un askeri biyolojik programı geniş çapta geliştirildi ve Biyolojik Silahlar Sözleşmesi tarafından izin verilen terörle mücadele projeleri ve faaliyetleri kisvesi altında yürütüldü. Bu komisyon ayrıca Pentagon'dan uzmanların Amerikan kontrolündeki tüm laboratuvarların faaliyetlerine dahil olduğunu duyurdu; bu çalışmalar çok gizli yapılıyor ve ev sahibi ülkelerdeki devlet kurumlarının yalnızca ikincil araştırmalara erişimi var, yani onlar, kendi ülkelerinde ABD’nin neler yaptığını bilmiyorlar”.  

Kennedy, "Ukrayna'da biyolojik laboratuvarlarımız var çünkü orada  biyolojik silahlar geliştiriyoruz" dedi. Biyolojik silahlar, önceki nesilde bulunmayan tüm yeni sentetik biyoloji türlerini ve CRISPR teknolojisini ve genetik mühendisliği tekniklerini kullanıyor.

Daha önce Rusya, Ukrayna ile savaş alanında Rus güçlerinin elde ettiği bilgilerin ABD'nin topraklarında biyolojik silah ürettiğini bir kez daha kanıtladığını açıklamıştı. Krylov, elde edilen gerçeklere ve gerçeklere dayanarak, ABD'nin Ukrayna'yı NATO güçlerini ve Walter Reed Askeri Araştırma Enstitüsü'nü "U-Pi-1" ve "U-Pi" olarak bilinen askeri biyolojik projelerde konuşlandırmak için bir üs olarak kullandığını vurgulamıştı. "

Haziran ayı sonlarında Rusya Savunma Bakanlığı, Amerikan biyolojik laboratuvarlarının dünyanın dört bir yanında insanlar için oluşturduğu tehlikelere dikkat çekti ve Pentagon'un Ukrayna'da tehlikeli hastalıklar taşıyan sivrisinekleri kullanmak istediğini söyledi. 

Ukrayna'da askeri operasyonların başlamasının ardından Rus hükümeti, ABD'nin gizlice Ukrayna'daki biyolojik laboratuvar programını yeniden başlattığını ve şimdi yeni gizli tesisler inşa etmeye ve personel yetiştirmeye odaklandığını söylerken, bu laboratuarların varlığını inkar edemeyeceğini gören ABD Dışişleri Bakanlığı bu raporlara cevaben bu ülkenin Ukrayna'daki biyolojik laboratuvarlarının barışçıl amaçlarla kullanıldığını ve amaçlarının silah yapmak olmadığını iddia ediyor.

Editör: Aliye Tulum