Rusya ve ABD arasında gerilim! Bir İHA düşürüldü

ABD Savunma Bakanlığı, ülkelerine ait insansız hava aracı ile Rus savaş uçağının Karadeniz üzerinde çarpıştığını duyurdu. Açıklamaya göre çarpışma, iki Rus savaş uçağının Karadeniz'de ABD'ye ait insansız hava aracını taciz etmesi sonucunda gerçekleşti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ABD, Rusya’ya ait savaş uçaklarının, Karadeniz’de MQ-9 insansız hava araçlarından (İHA) birini düşürdüğünü duyurdu.

Açıklama ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) geldi. AA’nın haberine göre açıklamada iki Rus Su-27 savaş uçağının Karadeniz’de ABD’ye ait MQ-9 insansız hava aracını taciz ettiği, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un uluslararası sulara düştüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Sabah saat 7.30 sularında Rus Su-27’lerinden biri MQ-9’ın pervanesine çarptı. ABD Kuvvetleri MQ-9’u Karadeniz’de uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan önce Su-27 uçağı düşüncesizce, çevreye zarar vererek, gayri profesyonel bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt püskürttü ve önünde uçtu. Bu olay güvensiz ve gayri profesyonelliğin yanı sıra beceriksizliğin göstergesidir.” denildi.

Bu olayın, Rus pilotlar tarafından gerçekleştirilen bir dizi tehlikeli eylemin devamı olduğuna işaret edilen açıklamada, bu davranışların tehlikeli olduğu ve yanlış hesaplamalara yol açabileceği kaydedildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James B. Hecker, “Bizim MQ-9 hava aracımız uluslararası hava sahasında Rus uçağı tarafından vurulduğunda rutin operasyonlar yürütüyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

Hecker, MQ-9’un düştüğünü ve kaybedildiğini aktararak Rus pilotun bu davranışının neredeyse kendi uçağının da düşmesine neden olacağını belirtti.

ABD’li general, “ABD ve müttefik hava araçları uluslararası hava sahasında operasyon yürütmeye devam edecek ve Rusya’ya operasyonlarını profesyonel ve güvenli bir şekilde yapması çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Rusya-Ukrayna savaşının başından beri Karadeniz’de İHA uçuruyor. Düşen MQ-9 İHA’sının enkazını toplamak üzere şu anda Karadeniz’de ABD’ye ait savaş gemisi bulunmuyor. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN