Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), depremler sonrası yapılan yayınlarla ilgili toplantısında Halk TV, Tele 1 ve Fox TV'ye ceza verdi.

Cezalara ilişkin tepkiler devam ederken RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 'Üst Kurul bugün yapmış olduğu toplantıda neden yaptırım kararları aldı?' başlığı altında ceza alan kanalların yayın videolarını paylaştı.

Ebubekir Şahin'in paylaştığı ilk videoda TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın, deprem bölgesi Hatay'da yaptığı konuşma yer aldı. Ahmet Şık konuşmada 'Bu kadar kutsallaştırılan devlet anlayışının mantığı yanlış,artık bunu bir sorgulasın. Buradaki tablodan sonra herkes şunu kafasına kazıyabilir; bu ülkede böyle bir devletin düşmanı olmak haktır ve meşrudur.' ifadelerini kullanıyor.

NE OLMUŞTU

RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV'ye; Merdan Yanardağ ile Emre Kongar'ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de Tele 1'e % 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi. Fox'ta Orta Sayfa ile Halk TV'de Halk Meydanı programına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten %3'er para cezası verildi.